Kajakowy spływ ze Stowarzyszeniem MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. Fotorelacja

Szanowni Państwo,

zainteresowanie członków i sympatyków Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” spływami kajakowymi wciąż rośnie. Na drugą wyprawę rzeką Wkrą połączoną ze zwiedzaniem twierdzy Modlin, zgłosiła się rekordowa liczba 40 uczestników, a dla wielu jeszcze chętnych zabrakło miejsca.

Pogoda była wymarzona, na niebie żadnej chmurki i lekki wiatr. Do pokonania mieliśmy ok.13 km – z Kosewka gdzie było wodowanie i start, aż do samej twierdzy Modlin. Na odpoczynku w okolicach Pomiechówka urządziliśmy sobie kąpiel w rzece, w której czystych, rześkich wodach widać na dnie żółty piasek i pływające ryby. Dużo ryb – małych i dużych.

Dla niektórych uczestników wyprawy było to pierwsze w życiu doświadczenie kajakarskie. Szczególne emocje towarzyszyły nam kiedy ze spokojnych, płytkich wód Wkry wpłynęliśmy do rzeki Narew, która jest kilka razy szersza od Wkry i toczy wody ciemne i tajemnicze. Jeszcze bardziej malowniczo wygląda ujście Narwi do Wisły. Ten urokliwy widok podziwialiśmy zwiedzając z Panią Przewodnik twierdzę Modlin z wieży widokowej tam się znajdującej.
Sama twierdza też robi wrażenie i na jej zwiedzanie potrzeba przynajmniej z pół dnia. Myśmy mieli niecałe 2 godziny.

Dowiedzieliśmy się m.in., że twierdza rozciągała się na przestrzeni prawie 250 hektarów, że znajduje się tam najdłuższy w Europie, a być może i na świecie budynek liczący 2238 metrów (koszary), że w czasie I Wojny Światowej stacjonowała tam armia rosyjska (1914-1915) licząca przeszło 100.000 żołnierzy.

Pełni wrażeń związanych ze spływem i podziwianiem przyrody – czaple, kaczki, rybki oraz wzbogaceni o wiedzę historyczną, udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Jeszcze tylko krótki konkurs wiedzy przyrodniczo-geograficznej i historycznej skierowany do najmłodszych uczestników, w którym za prawidłowo udzielone odpowiedzi nagrodzeni zostali: Natalka Szydłowska lat 11 – I Tom Rocznika Mareckiego i Mikołaj Tuźnik lat 7 – koszulką z logo Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

Składamy serdeczne podziękowania dla naszej sympatycznej Koleżanki Renaty Lipki za przygotowanie i organizację wyprawy.

Więcej zdjęć z kajaków w linku poniżej

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=538378346356783&id=274308479430439

Relacja: Zbigniew Paciorek

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *