Relacja z II Rowerowego Rajdu Marki – Sulejówek.

II Rajd Rowerowy Marki-Sulejówek, gdzie znajduje się dworek Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego był swego rodzaju hołdem złożonym marszałkowi za Jego wkład w rozgromienie bolszewickich hord, które na początku sierpnia 1920 r. stanęły na przedmościu Warszawy ,„by po trupie Polski rozniecić pożar bolszewickiej rewolucji na całą Europę”.

Rajd zorganizowany przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga w dniu 20 sierpnia br. zgromadził kilkoro uczestników. Bardzo malownicza i bezpieczna trasa prowadziła duktami, ścieżkami leśnymi przez poligon zielonkowski i rembertowski. Przeprawialiśmy się też przez rzekę Długą na wysokości utworzonego w 2015 r. w Mostach Kalińskich rezerwatu przyrody. To w pobliżu tego miejsca kręcono słynną scenę do filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”, w której kareta wioząca Helenę Kurcewiczówną utknęła w wodzie, a z opresji wybawił Ją Jan Skrzetuski. Podziwialiśmy czystą toń rzeki, żółty piasek na jej dnie i pływające rybki. Od razu przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa.

Wraz z sympatycznym Panem Przewodnikiem klasycznie i multimedialnie zwiedziliśmy „Dworek Milusin” – dar żołnierzy legionistów dla ich ukochanego marszałka. Naczelnik Państwa wraz z rodziną – żoną Aleksandrą oraz córkami Wandą i Jadwigą mieszkał tu w latach 1923-1926.

Warto nadmienić, że na terenie okalającym dworek trwają intensywne prace budowlane. Bowiem powstanie tu cały kompleks muzealny z parkingami, podjazdami i obiektami towarzyszącymi.

Bardzo nam się podobał pomnik przedstawiający marszałka wraz z córkami. Pomnik wykonany w mosiądzu znajduje się na zewnątrz parku okalającego dworek – ukazuje naturalnej wielkości postaci.
Po spożytym posiłku udaliśmy się w drogę powrotną zajeżdżając do Ossowa, gdzie zwiedziliśmy miejsca poświęcone wojnie z bolszewikami w 1920 r.

W Markach byliśmy ok. godz. 16.30.

Relacja: Zbigniew Paciorek SMPS
Foto: Agnieszka Szafrańska SMPS

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *