Ś. P. Bernard Borkowski „Berdzio”

Ś. P. Bernard Borkowski „Berdzio”

Zmarł w wieku 82 lat nasz parafianin i dokumentalista wydarzeń związanych z życiem parafii pw. Św. Izydora-Oracza w Markach.

Zostawił po swojej działalności bogatą spuściznę w postaci tysięcy zdjęć oraz kilkadziesiąt kaset filmowych VHS, a także nagrań na nośniki cyfrowe dokumentujących od prawie trzydziestu lat życie naszego kościoła i parafii –  wizytacje duszpasterskie biskupów, komunie św., sakramenty bierzmowania, uroczystości patriotyczne, pielgrzymki i wycieczki parafian, zmiany proboszczów i inne wydarzenia.

Już w końcu lat 80 ubiegłego stulecia Pan Bernard Borkowski, popularnie zwany „Berdziem”, rozpoczął swoją przygodę z dokumentowaniem życia parafii, najpierw robiąc i wykonując tysiące zdjęć jeszcze przy pomocy aparatów analogowych z zakładaną na rolkę taśmą filmową. Nieco później widzieliśmy już Pana Borkowskiego, w charakterystycznej brązowej, skórzanej kurtce, który trzymał na swoim ramieniu, ważącą dobrych kilka kilogramów kamerą na taśmy filmowe VHS. Kilka lat później „Berdzio” nagrywał już kamerą cyfrową. Ostatnie Jego filmy i zdjęcia zostały nagrane jeszcze kilka miesięcy temu na Boże Narodzenie.

Trzeba podkreślić, że Jego działalność fotograficzno-filmowa, dokumentująca całokształt wydarzeń w parafii, wykonywana była z potrzeby serca, była charytatywna. Bernard Borkowski zarabiał na utrzymanie rodziny pracując jako ceniony wśród mareckiej społeczności malarz pokojowy.

Dzięki swojej działalności Pan Bernard przyczynił się do wykonania dokumentacji z blisko trzydziestoletniego funkcjonowania najstarszej mareckiej parafii. Jednak w jego zdjęciach i nagraniach są niekiedy uwiecznione pojedyncze wydarzenia z życia innych mareckich parafii: np. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, czy też Matki Bożej Królowej Polski w Markach- Pustelniku.  

Pan Bernard dzięki swojej działalności zostawił bardzo bogaty materiał archiwalny, który dokumentuje prawie trzydziestoletni okres działania parafii pw. Św. Izydora – Oracza. Stanowi to nieocenione źródło dla badań historyków, zajmujących się dziejami lokalnych społeczności nie tylko w aspekcie życia religijnego.

Na tych archiwalnych już zdjęciach i nagraniach są ludzie związani z historią Marek, którzy już odeszli na „wieczną wartę”. Są też nagrania wystąpień, przemówień, kazań osób, którzy tę historię Marek w jakimś sensie tworzyli. Mam tu na myśli wystąpienia nieżyjących już żołnierzy Armii Krajowej m.in.: płk. Sergiusza Hornowskiego pierwszego dowódcy AK II Obwodu VII Rejonu „Celków – Marki ps. „Adam” czy też Romana Grabowskiego ps. „Dziadek”, także kazań wygłaszanych przez duchownych w czasie patriotycznych, rocznicowych obchodów.

Jednak te tysiące zdjęć oraz setki godzin nagrań powinny być odpowiednio przejrzane i zabezpieczone, a taśmy VHS przegrane na nośniki cyfrowe. Powinniśmy zwrócić się do najbliższej rodziny zmarłego ich udostępnienie. 

W zmarłym Bernardzie straciliśmy bardzo religijnego, zaangażowanego w życie kościoła i parafii, uczynnego i dobrego – po prostu „Bożego Człowieka”.

Msza Św. Pogrzebowa,  sprawowana w intencji zmarłego odbyła się w dniu 22 marca o godz. 12.00. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafii pw. Św. Izydora-Oracza w Markach.

Tekst. Zbigniew Paciorek. Foto. Zbigniew Paciorek, Tomasz Kaczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *