NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RARUJĄCYCH ŻYDÓW – 24 marca

fot. Urząd Miasta Marki

Po raz kolejny Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wzięło udział w upamiętnieniu zamordowanej przez Niemców Rodziny Banaszków. Był hymn narodowy, przemówienia, rys historyczny, złożenie wieńców i zniczy… Zabrakło pocztów sztandarowych z mareckich szkół, które uświetniłyby przypadającą na ten rok okrągłą 80. rocznicę mordu na Rodzinie Banaszków.

Na uroczystość zorganizowaną przez Urząd Miasta Marki w 80. rocznicę mordu, nie przybyła ani jedna oficjalna delegacja szkolna wraz z pocztem sztandarowym… Czyżby szkoły nie zostały zaproszone przez Pana Burmistrza? Szkoły mareckie nie mają jeszcze daty 24 marca wpisanej do kalendarza stałych uroczystości?

Celem jaki przyświecał Instytutowi Pileckiego, kiedy odsłaniano tablicę pamiątkową, zawołując Rodzinę Banaszków po imieniu 15 września 2020 r., było krzewienie pamięci wśród młodzieży, aby ta była świadoma, jaką cenę ponosili Polacy w czasie okupacji niemieckiej, decydując się na pomoc Żydom, aby uczyła się bronić dobrego imienia narodu polskiego, który w czasie wojny z Niemcami zachował się jak trzeba, ratując, a nie mordując Żydów.

Znajomość losów Rodziny Banaszków może posłużyć jako ważny i przekonujący argument wobec pojawiających się, w szeroko rozpowszechnianych w kraju i na Zachodzie publikacjach autorów żydowskich (Jana Tomasza Grossa, prof. Jana Grabowskiego, prof. Anna Engelking), oskarżeń wobec narodu polskiego o mordowanie Żydów przez Polaków zarówno na prowincji jak i w stolicy, w getcie żydowskim czy w rzekomo polskich obozach zagłady. Rolą dorosłych, samorządów, stowarzyszeń, nauczycieli jest kształtowanie młodego pokolenia do poszukiwania prawdy i stania na straży pamięci historycznej.

Ks. proboszcz parafii Św. Izydora – Kazimierz Sztajerwald

Pamiętamy jak rok temu, z kilkudniowym wyprzedzeniem, udało się Panu Burmistrzowi Jackowi Orychowi zmobilizować wszystkie mareckie szkoły do przysłania pocztów sztandarowych z młodzieżą i nauczycielami z Marek, Pustelnika i Strugi. Byliśmy bardzo wdzięczni, bo spotkania pod tablicą pamiątkową, zamordowanej przez Niemców w 1943 roku Rodziny Banaszków, to żywa lekcja historii.

W obecnym roku, 2023, kiedy przypada okrągła 80. rocznica mordu na Banaszkach oraz 80. rocznica powstania w getcie warszawskim,  jedynie kilkoro uczniów z nauczycielem historii z prywatnej szkoły Ad Astra, która sąsiaduje z kościołem parafii Św. Izydora przybyło, aby uczcić pamięci Polaków i pogłębić wiedzę na temat historii Marek – martyrologii jej mieszkańców. Nauczyciel i uczniowie otrzymali od Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga materiały dydaktyczne – ksera broszurki o Banaszkach wydanej przez Instytut Pileckiego w 2020 roku oraz ankietę historyczną przygotowaną przez Stowarzyszenie, którą nauczyciel historii Ad Astra zaplanował przeprowadzić na najbliższej lekcji historii. Taką postawę mareckich nauczycieli historii mają kształtować coroczne spotkania pod pomnikiem Rodziny Banaszków. Takiej kontynuacji pamięci oczekuje Instytut Pileckiego, który w samorządach pokłada nadzieję na krzewienie pamięci historycznej wśród młodzieży. 

tekst i zdjęcia: Bogusława Sieroszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *