ZAPROSZENIE na upamiętnienie brawurowej AKCJI MITROPA – akcji polskich partyzantów w lasach szaniawskich koło Trzebieszowa.

Wyjazd bezpłatnym autokarem w niedzielę 3 października 2021 o godz. 7.30 spod Muzeum Narodowego przy Al. Jerozolimskich. w Warszawie. Bezpłatny przejazd jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po uroczystości uczestnicy zaproszeni są na darmowy gorący posiłek serwowany przez kuchnię polową.

Kontakt ZBIGNIEW PACIOREK tel. 606 873 795 Liczba miejsc ograniczona

Mile widziana młodzież marecka

Pomnik upamiętniający AKCJĘ MITROPA w Szaniawach-Poniaty odsłonięty w 2016 r.

75 lat temu, 3 października 1946 r. oddział AK-WIN po dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał Mitropę czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki, kursujący na trasie Moskwa-Warszawa-Berlin. Bez rozlewu krwi rozbrojono ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej.  Bez jednego wystrzału żołnierza AK-WIN rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 czerwonoarmistów, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy. Akcja odbiła się szerokim echem w kraju, opisywały ją również agencje światowe.

Uroczystości upamiętnienia Akcji Mitropa 2019 rok

Pomnik w Szaniawach to miejsce, które łączy i krzewi pamięć o Polakach, którzy nie mogąc pogodzić się z powojenną rzeczywistością, nawet za cenę własnego życia, chcieli przywrócić Polsce wolność.  Pomnik to miejsce stworzone do upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli za WOLNĄ POLSKĘ.

Warto pamiętać, że w gminie  Trzebieszów ukrywał się do roku 1982 Antoni Dołęga – jeden  z ostatnich Żołnierzy Wyklętych. Sprawa Antoniego Dołęgi rzuca nowe światło na historię Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej przez wiele lat z bronią w ręku, lub bez, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Zniesławieni przez „czerwoną” propagandę cierpieli niezasłużone poniżenie. Byli oczerniani, wyłapywani po lasach, mordowani w straszliwych katuszach. Nasze pokolenie musi dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić im utraconą godność i otoczyć powszechną czcią całego narodu. Antoni Dołęga ukrywał się przed aparatem represji przez 37 lat. Do 1982 roku smakował „powojenną wolność” w ukryciu i osamotnieniu licząc na pomoc ludzi dobrej woli. Dzisiaj już jest godnie pochowany na cmentarzu w Trzebieszowie dzięki staraniom Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar represji za Akcję Mitropa, 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *