Grób ALFREDA WHITEHEADA w ZAKOPANEM

Zakopane, 13 czerwca 2021, fot. Bogusława Sieroszewska

ZAKOPANE ul. NOWOTARSKA, KWATERA 41, grobowiec rodziny Barcikowskich i ALFREDA WHITEHEADA z Marek

ALFRED WHITEHEAD powrócił do Polski z Wielkiej Brytanii w roku 1981, kiedy miał już prawie 70 lat. W komunistycznej ojczyźnie powiało wtedy wolnością, a świat obiegła informacja o powstaniu „Solidarności”. Na miejsce zamieszkania Alfred Whitehead wybrał stolicę Podhala – Zakopane. Jednak nie dane mu było długo cieszyć się wolnością i życiem na Skalnym Podhalu. Tam zastał go stan wojenny. Zmarł po trzech latach pobytu, 21 marca 1984 r., dzień po 72. urodzinach. Spoczął na nowym cmentarzu w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej, w kwaterze 41, w grobie również wielce zasłużonej dla Polski rodziny Barcikowskich.

Kim był ALFRED WHITEHEAD z MAREK?

Urodzony (20.03.1912) i wychowany w Markach w Pałacyku Briggsów, czwarty syn Charlesa Whiteheada, siostrzeńca Braci Briggsów, spadkobiercy mareckiej fabryki przędzalniczej i Eleonory z d. Wedel, córki 'Króla Czekolady’,  słynnego Emila Wedla. Alfred ukończył warszawskie Gimnazjum Państwowe im. Mikołaja Reja, znajdujące się nieopodal ul. Królewskiej i kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Św. Trójcy, który powołał szkołę do istnienia w 1906 roku oraz do którego należała i uczęszczała cała rodzina Briggsów, Whiteheadów i Wedlów. Notabene, oprócz polskiej matury, Alfred zdał również angielską  w trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii. W 1936 r., zdobył zarówno wykształcenie ekonomiczne, kończąc Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie (dzisiejsze SGH), jak również wojskowe ukończywszy Szkołę Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu.

W czasie drugiej wojny światowej, po przejściu szlaku bojowego, począwszy od kampanii wrześniowej 1939 r., następnie ewakuację przez Rumunię, Francję i szkolenie w Wielkiej Brytanii, Alfred Whitehead  został zaprzysiężony jako cichociemny we Włoszech 14 lutego 1944, po odbyciu odpowiedniego specjalistycznego przeszkolenia wojskowego na Wyspach Brytyjskich i we Włoszech.

fot. Bogusława Sieroszewska

WYWALCZ JEJ WOLNOŚĆ LUB ZGIŃ

Przerzuty „cichociemnych” odbywały się pod osłoną nocy, w ciszy i ciemności stąd ich nazwa.  Notabene, w latach 1941-44, łącznie do Polski z Wielkiej Brytanii, niekiedy przez Włochy, przerzucono 316 spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy ochotniczo zgłosili się do służby specjalnej w konspiracyjnej Armii Krajowej.

W ramach operacji lotniczej o kryptonimie „Weller” w nocy z 4 na 5 maja 1944 r., ALFRED WHITEHEAD wykonał skok spadochronowy i wylądował koło wioski Wola Gałęzowska, ok. 31 km na północ od Janowa Lubelskiego  na specjalnie przygotowaną przez żołnierzy Armii Krajowej placówkę odbiorczą nazwaną pseudonimem „Szczur”.

W swojej działalności konspiracyjnej Alfred Whitehead używał pseudonimu „Dolina 2” lub „Przełęcz 2” i pełnił funkcję oficera operacyjnego i informacyjnego. W lipcu i sierpniu 1944 r. dowodząc jednym z oddziałów AK, przebijał się przez sowiecki pierścień w kierunku Warszawy. Pomimo rozbrojenia dywizji Sztabu 30 poleskiej Dywizji Piechoty AK przez Armię Czerwoną pod miejscowością Dębe Wielkie, przedostał się aż do Świdra k. Warszawy. Jednak 27 sierpnia 1944 r. został aresztowany i osądzony przez Sowietów, którzy przez Brześć wywieźli go do łagru w Riazaniu nad rzeką Oką. Po trzech latach, w 1947 roku, powrócił do Polski. W łagrze uczył języka angielskiego, co prawdopodobnie pomogło mu w przetrwaniu trudnych czasów. Po powrocie do Polski, aby uniknąć prześladowania ze strony komunistycznych władz, posługiwał się zmienionym nazwiskiem Alfred Wójcik. W 1949 r., przez Szwecję i Norwegię, dociera do Wielkiej Brytanii.

Do Polski powrócił dopiero w roku 1981, kiedy w komunistycznej ojczyźnie powiało wolnością, a świat obiegła informacja o powstaniu „Solidarności”. Na miejsce zamieszkania Alfred Whitehead wybrał stolicę Podhala – Zakopane. Tam zmarł po trzech latach pobytu, 21 marca 1984 r.

ZAKOPANE, 13 czerwca 2021, fot. Bogusława Sieroszewska

ALFRED WHITEHEAD spoczął na nowym cmentarzu w Zakopanem przy ul. Nowotarskiej, w KWATERZE 41, w grobie również wielce zasłużonej dla Polski rodziny Barcikowskich.

Na grobie, przy nazwisku Alfreda  widnieje charakterystyczny znak Spadochronowy AK przyznawany po wojnie cichociemnym – w kształcie spadającego do walki orła z przymocowanym do szponów wieńcem laurowym i symbolem Polski Walczącej oraz hasłem „Tobie Ojczyzno” .

„WYWALCZ JEJ WOLNOŚĆ LUB ZGIŃ” z przysięgi spadochroniarzy AK

Tekst: Zbigniew Paciorek, Bogusława Sieroszewska Zdjęcia: Bogusława Sieroszewska

Więcej informacji już wkrótce w Roczniku Mareckim Tom III

grób Alfreda Whiteheada znajduje się na końcu kwatery 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *