Szosa Golgoty Polskiej 1920 r.

Udokumentowany tablicami szlak przemarszu żołnierzy 85 Pułku Strzelców Wileńskich.

Będzie ich w sumie 10. Pięć w Markach i tyleż samo od Marek do Radzymińskiej Kolegiaty. W Markach zamontowano już trzy tablice, pozostałe  dwie czekają na lokalizację i zezwolenie umieszczenia w miejscach historycznie związanych z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej.

Inicjatorem tablic jest Towarzystwo Przyjaciół Radzymina oraz Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” – przy wydatnym wsparciu finansowym Starostwa Powiatu Wołomińskiego.

Na zdjęciu zabici Polscy żołnierze przy szosie warszawskiej. W dali szosa Mark i- Radzymin oraz tory kolejki.

Żołnierski szlak to wspaniała plenerowa lekcja historii związana z miejscami autentycznych wydarzeń w naszym mieście i dalej do Radzymina. Przemierzając rowerem, jeszcze lepiej pieszo, własnymi nogami choć częściowo poznamy wysiłek i trud Wileńskich Żołnierzy.

Jak to łatwo powiedziane. Zdawać by się mogło, że tu chodzi o zrobienie przechadzki według planu, a tu trzeba przejść kilka kilometrów pod ogniem nieprzyjacielskim w odkrytym zupełnie terenie, nie dać się powstrzymać, i mieć jeszcze tyle sił, by wyrzucić z rowów strzeleckich, wpatrujących się już w Warszawę bolszewików.

Cytat  por. Zdzisława Kowalewskiego,  uczestnika  w bitwie, autora  przepięknie dokładnego opisu przemarszu Strzelców przez Marki i  dramatycznych relacji Bitwy Warszawskiej.

W ramach  uzyskania  pogłębionej  wiedzy w programie  tablic wydana jest też  książka autorstwa Mariana Ryszarda Sawickiego i Jana Wnuka pt. ,,Szlak Bojowy 85 Pułku Piechoty Strzelców Wileńskich  Marki-Radzymin”. Urząd miasta Marki zakupi dla naszych mieszkańców pewną ilość wymienionego tytułu.

Szosa z Marek do Radzymina  – obficie  zroszona krwią Żołnierzy Wileńskich, określona  została w wypowiedzi Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako – Szosa Golgoty Polskiej.

I tak niech  pozostanie w naszej pamięci.

Autor tekstu: Marian Ryszard Sawicki Stow. „MPS”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *