Udokumentowany tablicami szlak przemarszu żołnierzy 85 Pułku Strzelców Wileńskich.
Będzie ich w sumie 10. Pięć w Markach i tyleż samo od Marek do Radzymińskiej Kolegiaty. W Markach zamontowano już trzy tablice, pozostałe dwie czekają na lokalizację i zezwolenie umieszczenia w miejscach historycznie związanych z wydarzeniami Bitwy Warszawskiej.
Inicjatorem tablic jest Towarzystwo Przyjaciół Radzymina oraz Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” – przy wydatnym wsparciu finansowym Starostwa Powiatu Wołomińskiego.
Na zdjęciu zabici Polscy żołnierze przy szosie warszawskiej. W dali szosa Mark i- Radzymin oraz tory kolejki.
Żołnierski szlak to wspaniała plenerowa lekcja historii związana z miejscami autentycznych wydarzeń w naszym mieście i dalej do Radzymina. Przemierzając rowerem, jeszcze lepiej pieszo, własnymi nogami choć częściowo poznamy wysiłek i trud Wileńskich Żołnierzy.
Jak to łatwo powiedziane. Zdawać by się mogło, że tu chodzi o zrobienie przechadzki według planu, a tu trzeba przejść kilka kilometrów pod ogniem nieprzyjacielskim w odkrytym zupełnie terenie, nie dać się powstrzymać, i mieć jeszcze tyle sił, by wyrzucić z rowów strzeleckich, wpatrujących się już w Warszawę bolszewików.
Cytat por. Zdzisława Kowalewskiego, uczestnika w bitwie, autora przepięknie dokładnego opisu przemarszu Strzelców przez Marki i dramatycznych relacji Bitwy Warszawskiej.
W ramach uzyskania pogłębionej wiedzy w programie tablic wydana jest też książka autorstwa Mariana Ryszarda Sawickiego i Jana Wnuka pt. ,,Szlak Bojowy 85 Pułku Piechoty Strzelców Wileńskich Marki-Radzymin”. Urząd miasta Marki zakupi dla naszych mieszkańców pewną ilość wymienionego tytułu.
Szosa z Marek do Radzymina – obficie zroszona krwią Żołnierzy Wileńskich, określona została w wypowiedzi Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego jako – Szosa Golgoty Polskiej.
I tak niech pozostanie w naszej pamięci.
Autor tekstu: Marian Ryszard Sawicki Stow. „MPS”