Markowianin wśród prelegentów Kongresu Międzynarodowego w Toruniu.

Szanowni Państwo, wczoraj, tj. 27. października br. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miał miejsce międzynarodowy kongres pod hasłem „Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów”. Jego celem było przywrócenie pamięci bohaterom, o których często nie pamiętamy; bohaterskim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ludność żydowską przed zagładą.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in. dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa IPN, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, a także Artur Rytel-Andrianik prezes Fundacji Sprawiedliwi dla Świata i jednocześnie aktywny członek Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA – na zdjęciu drugi z lewej. Nasz Kolega wraz z bratem, ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, Rzecznikiem Episkopatu Polski, prowadzą badania, dzięki którym powstała lista Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. W czasie konferencji opowiadali o wynikach swoich prac. Uczestnicy wydarzenia spotkali się także ze świadkami historii: p. Jadwigą Pucyk, której mama Bronisława Bednarczyk została zamordowana w 1943 r. za pomoc Żydowi oraz z p. Chavą Nissimov – Żydówką uratowaną przez rodzinę Walczaków.

W dzień poprzedzający Kongres nasz Kolega Artur Rytel-Andrianik był gościem programu Rozmowy Niedokończone w telewizji Trwam, gdzie wraz z zespołem mówił o swojej codziennej pracy, czyli o spotkaniach ze świadkami wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Rozmowy Niedokończone: https://www.youtube.com/watch?v=SE34tEy4hUo

Wystąpienie w czasie Międzynarodowego Kongresu: https://www.youtube.com/watch?v=g_fCJbHJAuY

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *