Raport z dendrologicznego przeglądu pomników przyrody rosnących na terenie gminy Marki.

Szanowni Państwo,

w dniach od 28 do 30 września 2015 roku została przeprowadzona inwentaryzacja pomników przyrody i ocena ich stanu na terenie Gminy Miasto Marki, w celu zapewnienia ich skutecznej ochrony. Inicjatywa doszła do skutku dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z gimnazjum nr 1 i nr 2 w Markach, historyka i regionalisty, prezesa Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”- Zbigniewa Paciorka oraz pani dendrolog– dr inż. Marzeny Suchockiej. Pasjonaci natury odszukali lokalizację poszczególnych pomników przyrody na terenie Marek. Grupa przeprowadziła inwentaryzację 14 wybranych pomników przyrody (w tym dokumentację fotograficzną, oznaczenie pomników na mapie oraz opis gatunków i stanu drzew stanowiących poszczególne pomniki przyrody). Efektem ich pracy jest raport -kliknij TUTAJ, zaś relację z wyprawy można przeczytać poniżej, natomiast galerię zdjęć z wyprawy można obejrzeć klikając TUTAJ

Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Fundacją Sędzimira oraz Urzędem Miasta Marki, jak też i mieszkańcami Marek w ramach projektu „EkoMarki – obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska”.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

dniach od 28 do 30 września 2015 r. odbyła się wyprawa – wycieczka z udziałem dzieci i młodzieży z mareckich szkół, związana z monitoringiem drzew-pomników przyrody zlokalizowanych na terenie miasta Marki.

W wyprawie uczestniczyło w sumie 25 dzieci i młodzieży z mareckich szkół, które pod opieką wychowawców, przyrodników, regionalistów zgłębiały tajniki pracy przyrodnika-dendrologa.

Warto podkreślić, że na czas prowadzenia opisywanego projektu, dla wsparcia jego realizacji został zatrudniony przyrodnik – dendrolog w osobie Pani dr. Marzeny Suchockiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pani Marzena w trakcie wyprawy przeprowadziła specjalistyczne szkolenia – warsztaty m.in. z metodyki prowadzenia obserwacji drzew, rozpoznawania ich gatunków – np. po charakterystycznych cechach liści, metodyki pomiarów, zarówno obwodu pnia tzw. „pierśnica” jak i wysokości przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak i innych metod, czy tez wreszcie  określania wieku drzewa (metoda Majdeckiego). Szkolenia dotyczyły również wyszukiwania potencjalnych zagrożeń dla drzew pomników przyrody jak i środowiska naturalnego na badanym obszarze.

Celem wyprawy było min. opracowanie szczegółowej mapy drzew o nadanym statusie pomnika przyrody lub na takie miano zasługujących okazów ze względu na wiek, piękno, przekazy historyczne itp.

Jednym z istotnych celów programu jest też kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dla przyrody i otaczającego nas środowiska naturalnego, a także wartości poznawcze dot. chociażby rozpoznawalności różnych gatunków drzew.

Wyprawa doszła do skutku m.in. dzięki  powstaniu projektu „EkoMarki”, w którym Fundacja Sendzimira we współpracy z Urzędem Miasta Marki oraz mieszkańcami Marek realizuje projekt  – obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska.

Koordynacją całej wyprawy zajmuje się Pani Katarzyna Biejat z Fundacji Sendzimira orazZbigniew Paciorek ze Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”. Wyprawa finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po zakończeniu wyprawy opracowany zostanie specjalistyczny raport, zawierający m.in. dokumentację fotograficzną drzew pomników-przyrody, ich dokładną  lokalizację, propozycję nadania imienia – nazwy, a także ukazanie potencjalnych zagrożeń dla ich egzystencji.

Listę uczestników zamieszczam wg kolejności alfabetycznej oraz podaję z jakiej szkoły pochodziły dzieci.

  1. Ewelina Borkowska – ZS nr 1
  2. Julia Czepurko – ZS nr 1
  3. Zuzanna Drozdowska – ZS nr 1
  4. Sebastian Dryński – ZS nr 1
  5. Mateusz Dziruk – ZS nr 1
  6. Martyna Fabisiak – ZS nr 1
  7. Patryk Gniadek – ZS nr 1
  8. Bartosz Jonas – ZS nr 1
  9. Ilona Karabin – ZS nr 1
  10. Karolina Kimer – SP  nr 5
  11. Maciej Kokoszka – ZS nr 1
  12.  Daniel Kucharek – ZS nr 1
  13. Anna Lubaszko – ZS nr 1
  14. Ada Łysakowska – ZS nr 1
  15. Dawid Mańk – ZS nr 1
  16. Karol Nalazek – ZS nr 1
  17. Tomasz Nowak – ZS nr 1
  18. Katarzyna Paciorek – SP 1
  19. Norbert Paciorek – ZS nr 1
  20. Klaudia Pszczoła – SP nr 5
  21. Natalia Rępalska – SP nr 5
  22. Wiktoria Sobolewska – ZS nr1
  23. Gabrysia Wronka – SP nr 1
  24. Mateusz Zgafka – ZS nr 1
  25. Wiktoria Żelazowska – ZS nr 1

Składam również serdeczne podziękowania Pani Marii Bogdanowicz– nauczycielce z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II za pomoc i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi w trakcie tej trzydniowej wyprawy, Wiesławowi Nowakowi miłośnikowi mareckiej przyrody i znawcy szlaków rowerowych za to, że był z nami i nam pomagał oraz naszemu drogiemu koledze Markowi Borkowskiemu ze Stowarzyszenia-Marki-Pustelnik-Struga, który na swojej działce w Strudze po królewsku nas ugościł i przepięknie opowiadał o historii tej dzielnicy Marek, a także specjalnie dla nas wyeksponował swoje zbiory zabytkowych narzędzi stolarskich. Składam również podziękowania koledze Markowi Szczepanowskiemuktóry ugościł nas w swojej karczmie i zaserwował przepyszną, domową pomidorówkę. Dzieci pałaszowały zupę i chwaliły jej wyborny smak.

Inicjatywa zrealizowana w ramach projektu „EkoMarki-obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska”, sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opracował: Zbigniew Paciorek, Stowarzyszenie „MPS”.

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *