Tablice o monitoringu rzeki Długiej.

W okolicach trzech mostów usytuowanych w granicach administracyjnych Marek, tj. przy ul. Ząbkowskiej, przy Al. Piłsudskiego oraz przy ul. Okólnej zostały zamontowane tablice na temat przeprowadzonego późnym latem ubiegłego roku monitoringu rzeki Długiej.

W dniu9 września rozpoczęła się wyprawa geograficzno-przyrodnicza, której celem było dotarcie do źródeł rzeki Długiej. Ta pierwsza ekspedycja o takim charakterze miała również za cel przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej i krajobrazowej na całym biegu tej rzeki. W tej swoistej ekspedycji udział wzięło 9 uczniów, badaczy wolontariuszy -wszyscy z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II, którzy posiadali pasję odkrywcy.

Wyprawa doszła do skutku m.in. dzięki powstaniu projektu „EkoMarki”, w którym Fundacja Sendzimira we współpracy z Urzędem Miasta Marki oraz mieszkańcami Marek realizuje projekt  -obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska. Koordynacją całej wyprawy zajęła się Pani Katarzyna Biejat z Fundacji Sendzimira oraz Zbigniew Paciorek ze Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”. Wyprawa finansowana była ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekspedycja zaplanowana była na 4 dni. Realizowana była etapami, których długość uzależniona była od kondycji jej uczestników oraz warunków atmosferycznych.

Uczestnicy ekspedycji zostali przeszkoleni z metodyki prowadzenia obserwacji oraz rozpoznawania najważniejszych dla okolicy gatunków zwierząt i roślin. Szkolenie dotyczyło również wyszukiwania potencjalnych zagrożeń dla przyrody i środowiska naturalnego na badanym obszarze.

Po zakończeniu wyprawy opracowany został specjalistyczny raport, zawierający m.in. dokumentację fotograficzną fauny i flory występującej na całej długości rzeki Długiej, a także dokumentacja zagrożeń dla jakości wody i całego ekosystemu związanego z rzeka Długą.

Uczestnicy wyprawy: 1. Krystian Borsuk 2. Daniel Danowski 3. Dawid Knajp 4. Dawid Kozłowski 5. Jakub Krasiewicz 6. Wojciech Ptaszyński 7. Norbert Paciorek 8. Adrian Paprocki 9. Warszawa -Kurek Michał

Pod względem metodologii prowadzonych badań i obserwacji rzeki Długiej korzystano z nieocenionej pomocy Pani Doroty Zielińskiej, która zna niemalże każdą roślinkę napotkaną w czasie wyprawy. Pani Dorota działa w Stołecznym Towarzystwie Ochrony Ptaków i błyskawicznie rozpoznaję różne gatunki ptaków np. zimorodki, czaple siwe i czaple białe, dudki, sokoły i myszołowy, kruki, dzięcioły czarne i zielone i wiele innych, które spotykamy w czasie naszej wędrówki wzdłuż rzeki.

Każdy z uczestników wyprawy został zapatrzony w przybory do pisania, specjalne, sztywne podkładki, kartki do prowadzenia notatek, spostrzeżeń i wypełniania ankiet przygotowanych przez p. Dorotę Zielińską. Dla pokrzepienia ciała każdego dnia wyprawy wydawany był jej uczestnikom suchy prowiant, który stanowiły napoje, bułeczki – drożdżówki o różnych smakach, jabłka oraz batony.

Pierwszego dnia wyprawy 09.09.2015 r. uczestnicy projektu przeszli blisko 12 km od ujścia rzeki do Kanału Żerańskiego, aż do Zielonki – okolice Urzędu Miasta Zielonka. Drugiego dnia 10.09. – dotarli do Okuniewa pokonując ok. 14 km. Odkrywcy w czasie marszu sporządzili dokumentacje fotograficzne oraz opisali swoje spostrzeżenia i uwagi.

Z wyprawy został sporządzony szczegółowy raport KLIKNIJ TUTAJ, a młodzież w szkołach przeprowadziła specjalne lekcje połączone z prezentacją multimedialną.

Warto zaznaczyć, że w wyprawie, każdego dnia z Zespołu Szkół Nr 1, którego dyrektorem jest Pan mgr Jan Puścian, oddelegowany był nauczyciel, wychowawca, który sprawował dodatkową opiekę nad uczestnikami wyprawy.

Należy podkreślić, że w wyprawie brał również udział p. Wiesław Nowak, który rzekę Długą zna jak przysłowiową własną kieszeń i jest ekspertem od szlaków rowerowych na terenie Marek i nie tylko. Poniżej przedstawiamy fotorelację z 2 dni wyprawy: „W poszukiwaniu źródeł rzeki Długiej”.

Inicjatywa zrealizowana w ramach projektu „EkoMarki-obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska”, sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *