Zmarł Jan Doroberk, marecki organista, wieloletni prezes mareckiej OSP

Jan Dorobek 1934-2020

Przez blisko 50 lat był organistą w parafii pw. Św. Izydora Oracza w Markach, był też wybitnym działaczem Mareckiej Ochotniczej Straży Pożarnej i twórcą w jej ramach orkiestry dętej. Był też dobrym mężem, ojcem i dziadkiem. Swoim życiem i działalnością bardzo pozytywnie wpisał się w dzieje naszej mareckiej społeczności.

Urodził się w 1934 r. w Słupcy niedaleko Płocka. Do Marek Jan Dorobek wraz z żoną Hanną sprowadzili się na początku lat 60 XX w. i zamieszkali na osiedlu wówczas budowanych z białej cegły domków jednorodzinnych w dawniej dzielnicy Marek zwanej „Źwydami”.

Tutaj też wychowywało się troje dzieci Państwa Dorobków: Wiesława, Zdzisław i Ewa.

Na placówkę parafialną w Markach jako organista trafił w lipcu 1962 r. zajmując miejsce po Edwardzie Brzozowskim (swoim poprzedniku).

Zaraz po objęciu placówki w Markach nowy organista energicznie przystąpił do organizacji chóru parafialnego, którego zasadniczy trzon powstał już pod koniec 1963 r. Swój pierwszy, oficjalny występ nowy chór mareckiej parafii dał na Mszy św. na „Pasterce” wzbudzając podziw siłą głosów mężczyzn i kobiet.

Jego charakterystyczny silny, męski głos rozbrzmiewał w murach najstarszej mareckiej świątyni aż do sierpnia 2000 r. kiedy to przeszedł na emeryturę.

Drogi Panie Janku swoim życiem i działalnością zasłużyłeś na wdzięczną pamięć Twojej rodziny oraz  wielu mieszkańców Marek. – Cześć Twojej Pamięci.

Bardziej rozbudowana notka biograficzna poświęcona zmarłemu Ś.P. Janowi Dorobkowi będzie opublikowana w przygotowywanym do druku III tomie Rocznika Mareckiego, którego wydanie planujemy na 2021 r.

Świętej Pamięci Jan Dorobek zmarł w dniu 26 listopada 2020 r. Msza Św. pogrzebowa w intencji zmarłego odbędzie się w dniu 7 grudnia (poniedziałek) o godz. 13.30 w  kościele parafii pw. Św. Izydora Oracza w Markach. Następnie ciało zmarłego spocznie na cmentarzu parafialnym.

Zamieszczone archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Paciorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *