Nie trzeba było jechać do Włoch, aby odpocząć w Wenecji.

W okresie 20-lecia międzywojennego Park Wenecja w Strudze tętnił bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Na letnie zabawy licznie przybywali tu mieszkańcy najbliższych okolic i Warszawy.  W świąteczne poranki gości na stację w Strudze, z akompaniamentem muzyki, przywoziła kolejka marecka.

Na biesiadników czekało zawsze wiele atrakcji. Główną z nich był turniej walki francuskiej oraz tańce. Zazwyczaj walczyły 3 pary zapaśników pod okiem fachowego arbitra.

Walka francuska, zwana również savate to sztuka walki powstała w XVII wieku. Stworzono ją w środowisku arystokratycznym – ale również wpływ mieli na nią marynarze – dla celów samoobrony w ulicznej walce z uzbrojonym przeciwnikiem. Charakteryzuje się ona tym, iż zawodnicy w trakcie starcia walczą w butach. Nazwa savate pochodzi z języka francuskiego i znaczy stary but lub bucior ponieważ podczas walk ulicznych chuligani zadawali kopnięcia swoimi ciężkimi buciorami.

Na letniej scenie Parku Wenacja występowali artyści, m.in. 7 letnia Jadzia i 7 letni Robert oraz Państwo Zielińscy, prezentując nowoczesne jak na ówczesne czasy pokazy taneczne. W przerwach muzycznych można było pograć w kometkę czy skorzystać z bogato zaopatrzonego bufetu.

Dziś, mało kto pamięta tamte czasy. Być może jedynie stary dąb rosnący nad wodami jeziorka nuci sobie muzyczne akordy i z utęsknieniem spogląda w wody Wenecji czekając na powrót świetności tego miejsca. Ach… może jeszcze kiedyś ożyje ono na nowo, czego sobie i Państwu życzę.

Staw Wenecja mieści się w przy ul. Weneckiej w Markach-Strudze. Teren dawnego parku należy do prywatnego właściciela.

Źródło: Internet, archiwum własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *