DO HYMNU!

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI to jedno z najbardziej radosnych świąt dla Polski, najważniejsze dla tożsamości narodowej jej mieszkańców oraz dla podtrzymywania GENU NIEPODLEGŁOŚCI, który my Polacy nosimy w sobie. Tradycją już jest, że w przededniu Święta Niepodległości cała Polska młodzież szkolna wspólnie śpiewa hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, aby dzięki tej podniosłej chwili poczuć narodową jedność i dać świadectwo przynależności do Polskiego Narodu.

Przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych w Markach

Plac przy POMNIKU DZIESIĘCIU POWIESZONYCH po raz kolejny zgromadził kadetów klasy mundurowej, uczniów i nauczycieli LO im. ROTMISTRZA PILECKIEGO w Markach w celu odśpiewania HYMNU NARODOWEGO.

klasa mundurowa LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz chór szkolny prezentujący piosenki patriotyczne

Bogusława Sieroszewska ze STOWARZYSZENIA MARKI-PUSTELNIK-STRUGA została poproszona o przypomnienie młodzieży historii PLACU PAMIĘCI NARODOWEJ, miejsca naznaczonego męczeństwem i krwią Polaków, warszawiaków w czasie drugiej wojny światowej, 16 października 1942 roku, przywiezionych z Pawiaka do Marek na śmierć przez powieszenie. Była to jedna z pierwszych egzekucji ulicznych wykonanych przez okupanta niemieckiego na Polakach, w celu zastraszenia ludności cywilnej. Egzekucję przeprowadzono w odwecie za pierwszą akcję sabotażową Armii Krajowej, Akcję 'Wieniec’, która zniszczyła tory kolejowe, m.in. w podwarszawskiej Zielonce, oraz wysadziła idące na Wschód transporty z zaopatrzeniem dla armii niemieckiej walczącej z Rosją sowiecką pod Stalingradem. Akcja sabotażowa „Wieniec” została wykonana zgodnie z planem. Nikt z żołnierzy Armii Krajowej nie zginął, nikt nie został aresztowany. Natomiast o świcie 16 października 1942 roku, Gestapo wywlekło pięćdziesięciu więźniów z Pawiaka i powiozło na śmierć do pięciu różnych miejsc w Warszawie i okolicy. Niemcy powiesili  więźniów na szubienicach przy stacjach kolejowych, aby wzmóc w mieszkańcach strach i terror. Ciała powieszonych Polaków wisiały cały dzień przy Szosie Radzymińskiej, przy torach kolejki mareckiej, przy torach w Rembertowie, na Woli i Szczęśliwicach w Warszawie. Również niedaleko Marek, przy Toruńskiej na Pelcowiźnie… Wszyscy zawiśli „ZA HONOR I OJCZYZNĘ”. 

Droga Młodzieży!

W przededniu Święta Niepodległości chcielibyśmy Wam życzyć, abyście odkryli w sobie GEN NIEPODLEGŁOŚCI i pielęgnowali go przez poznawanie pięknych kart historii naszej Ojczyzny, przez odwoływanie się do ducha wielkich bohaterów – zacnego patrona Waszej szkoły – Rotmistrza Witolda Pileckiego, Żołnierza Wyklętego czy bohaterów przywołanych w hymnie narodowym – generała Henryka Dąbrowskiego i hetmana Stefana Czarnieckiego. 
Nadchodzą trudne czasy, wybuchają wojny na świecie i słowa przestrogi naszego Wielkiego Rodaka, Świętego Papieża Jana Pawła II, mówiące o tym, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze”, nabierają realnego, głębokiego wymiaru.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Modlitwę przy Pomniku poprowadził ksiądz Kazimierz Sztajerwald, proboszcz parafii Św. Izydora w Markach
Plac Pamięci Narodowej – Bogusława Sieroszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *