Cegły z mareckich cegielni na warszawskim śródmieściu

Wczoraj po południu (31.07.2023 r.) dostaliśmy informację od pewnej internautki, (R.L), że w Warszawie przy ul. Przechodniej 2 – nieopodal Parku Saskiego – zauważyła na placu budowy cegły z logotypem przedwojennych, mareckich cegielni.

Dziś już byliśmy tam na miejscu. Przy Parku Saskim, na warszawskim Śródmieściu, a dokładnie przy ul. Przechodniej 2, trwa adaptacja miejskiego terenu. Odsłonięte zostały fundamenty dawnej kamienicy, pobudowanej na przełomie XIX i XX w.

Większość widocznej do dziś podziemnej konstrukcji została wyłożona z cegieł pochodzących z mareckich cegielni – w tym z cegielni żydowskiego przedsiębiorcy Szulima Halbera, który swoje zakłady miał przed wojną w Markach i Pustelniku.

Trochę więcej informacji na temat wspomnianej wyżej cegielni kliknij TUTAJ

W wolnej chwili zachęcam Państwa do odwiedzenia warszawskiego Śródmieścia oraz zapoznania się z historią przedwojennych, mareckich cegielni.

Bardzo dziękuję Pani R.L. za czujność historyczną oraz za przekazanie informacji o mareckich cegłach.

Jednocześnie zwracam się do Państwa z apelem. Bardzo proszę o przekazywanie wszelkich informacji związanych z artefaktami dotyczącymi Marek. Kolekcjonujemy je, zbieramy, staramy się zachować od zniszczenia i zapomnienia. Tel. 501-550-416. E-mail. tpaciorek@wp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Paciorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *