„BEZ KOBIET NIE MA HISTORII”. Relacja Bogusławy Sieroszewskiej z pikniku archiwalnego

W Pałacu Staszica na Krakowskim Przedmieściu uczestnicy 12. Pikniku Archiwalnego, który odbył się 11 czerwca 2022 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, usłyszeli o Florze Briggs – dobrodziejce Marek i Warszawy.

Największą ciekawostką z historii okazała się KARETKA FLORA – pierwszy samochód dla pogotowia podarowany dla Warszawy przez Johna Briggsa z Marek, właściciela najnowocześniejszej przędzalni wełny czesankowej na ziemiach polskich BRIGGELLA MILLS, działającej od 1883 r. w podwarszawskich Markach. Samochód luksusowej francuskiej marki Dellauney-Bellaville został przerobiony na sanitarkę przez mareckiego inżyniera Krzyżanowskiego. Marka samochodu nie zachowała się do czasów współczesnych, ale wiemy jak wyglądały jej samochody, gdyż jeździł nimi car Rosji Mikołaj II.

Ważnym przykładem dobroczynności FLORY BRIGGS, jest udzielanie finansowego wsparcia na rzecz Warszawskiego Szpitala dla Dzieci działającego od 1865 r. przy ul. Kopernika, obok Pałacu Staszica.

STOWARZYSZENIE MARKI-PUSTELNIK-STRUGA przygotowało prelekcję o FLORZE BRIGGSFABRYKANTCE CZYSTYCH SERC, którą wygłosiła Bogusława Sieroszewska oraz scenkę rodzajową pt. KARETKA FLORA, w której wystąpił Zbigniew Paciorek jako John Briggs i Bogusława Sieroszewska w roli FLORY BRIGGS.

Warto wspomnieć, że pomysłodawcą pikniku w Pałacu Staszica jest historyk archiwista z mareckiego urzędu miasta, MACIEJ LIPIŃSKI, który w tym roku przygotował wystawę o DOBRODZIEJCE MAREK – FLORZE BRIGGS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *