Zasadnicza Szkoła Kinooperatorów w Markach. Relacja dawnego absolwenta.

Szanowni Państwo,

zapraszamy do obejrzenia relacji i wspomnień jednego z pierwszych absolwentów Zasadniczej Szkoły Kinooperatorów w Markach – pana Władysława Łajewskiego. Gościa zaprosił i rozmowę poprowadził Zbigniew Paciorek.

Poniżej krótka notka biograficzna o absolwencie ZSK w Markach.

Władysław Łajewski

(ur. 1938 r.), naukę w Zasadniczej Szkole Kinooperatorów w Markach rozpoczął we wrześniu 1955r., do której został skierowany przez Okręgowy Zarząd Kin w Białymstoku. Wybór szkoły nie był przypadkowy, gdyż już jako siedemnastolatek rozpoczął pracę w kinie „Zorza” w Ełku.    

Był jednym z pierwszych absolwentów mareckiej Szkoły Kinooperatorów, albowiem naukę zawodu zakończył pomyślnym zdaniem egzaminów praktycznych i teoretycznych w 1957 r. Po skończonej nauce ponownie podjął pracę w kinie „Zorza”, a jego życie zawodowe przez wiele kolejnych lat związane było z pracą kinooperatora.

Władysław Łajewski bardzo ciepło wspomina swój pobyt, naukę oraz nasze miasteczko i jego mieszkańców. Od wielu lat gromadzi materiały związane z dziejami i historią tej wyjątkowej placówki oświatowej, która kształciła kadry kinooperatorów na całą Polskę – właśnie w Markach w latach 1954 – 1979. Był organizatorem wielu zjazdów absolwentów tej szkoły. Marzeniem i celem pana Władysława jest wydanie publikacji, która w sposób szczegółowy ukazywałaby historię tej wyjątkowej w dziejach Marek szkoły.

W realizacji tego pragnienia postanowiło pomóc Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, które w najnowszym, kolejnym III Roczniku Mareckim zamieści artykuł poświęcony mareckiej Zasadniczej Szkole Kinooperatorów, a docelowo przygotowana zostanie obszerna publikacja na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *