189. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

 

Wojciech Kossak, obraz Olszynka Grochowska

,,Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie  i umieraliśmy bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski i losy przyszłych pokoleń, o wasze losy”.

Bój o Olszynkę Grochowską jest symbolem walki Narodu Polskiego w jego niezbywalnym prawie do niezawisłości, wolności i ustanawianiu dumy narodowej. W Bitwie Grochowskiej 25 lutego 1831 roku powstańcze wojska polskie w sile ok. 60 000 stoczyły heroiczny bój z wynoszącymi 115 000 siłami rosyjskiego feldmarszałka Iwana Dybicza. Miarą bitewnej zaciekłości pozostało w Olszynce 9 300 poległych Rosjan i kilkanaście tysięcy rannych oraz ok. 7 500 poległych żołnierzy polskich.

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga uznaje za swój moralny obowiązek przywracanie młodemu pokoleniu Polaków wartości za jakie oddali życie nasi żołnierze w Olszynce Grochowskiej. Echa tamtej bitwy docierały do naszych Marek poprzez dobiegający huk dział czy widok przemieszczania się przez Marki wojsk obu stron.

Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do uczestnictwa w kolejnej już 189 rocznicy bitwy Grochowskiej. Więcej informacji KLIKNIJ TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *