Wkrótce ukaże się II Tom Rocznika Mareckiego

Szanowni Państwo,

najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ukaże się II Tom Rocznika Mareckiego. W nowym Roczniku znajdzie się wiele ciekawych artykułów i zagadnień poświęconych historii naszego miasta oraz najbliższych okolic. Jednym z nich będzie art. Tomasza Paciorka o ludwisarni Zwolińskiego i Czerniewicza, działającej na początku XX w. przy ul. Lipowej 10 w Markach-Pustelniku. W tej to ludwisarni odlano 2 dzwony o nazwach: „Maryja” i „Paweł Pustelnik”, które do dnia dzisiejszego majestatycznie dzwonią na naziemnej dzwonnicy częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze.

Ponad to w kolejnym tomie Rocznika przeczytamy o wojskach niemieckich stacjonujących w Markach w okresie I wojny światowej – artykuł Jacka Emila Szczepańskiego, o historii angielskiej rodzinny Briggsów, która zmieniła Marki z osady w prężnie działającą wieś robotniczą – artykuł Bagusławy Sieroszewskiej, o motocyklowej wyprawie na Monte Cassino mieszkańców Marek – artykuł Artura Rytel-Andrianika, o tajemnicy śmierci i pogrzebu generała Wernera Freihena von Fritscha – artykuł Marka Borkowskiego i wiele innych, w tym kalendarium z działalności stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.

Autorzy artykułów własnym sumptem dążą do wydania II Tomu Rocznika Mareckiego, jednakże ich możliwości finansowe są ograniczone. Dotychczas z własnych środków pokryli, skład, łamanie oraz korektę teksów. Obecnie szukają możliwości zdobycia dodatkowych środków związanych z wydrukowaniem publikacji. Dlatego też jeśli ktoś z Państwa chciałby wspomóc wydanie kolejnego tomu Rocznika Mareckiego prosimy o wpłaty na konto bankowe Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. 92 1240 1082 1111 0010 6290 6426

Redaktorem Rocznika jest Zbigniew Paciorek.

Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *