KTO jest KTO w lokalnych komitetach MAREK

Szanowni Państwo!

Przed nami ostatnie dni kampanii wyborczej do samorządu i pewnie dlatego niektóre komitety wyborcze i ich kandydaci próbują ukazać kontrkandydatów w gorszym, negatywnym świetle. Nie powinno to dziwić, ale również nie należy przechodzić obok takich zachowań obojętnie.

Mowa o kampanii typu „kto jest kto” w Markach, czyli kampanii uświadamiania markowian, szczególnie tych nowo przybyłych i nie do końca jeszcze zorientowanych. Owszem, markowianie mają prawo wiedzieć jakie poglądy, sympatie polityczne i układy, kryją się za nazwami lokalnych komitetów, ale przyzwoitość i uczciwość wymaga przedstawiania komitetów zgodnie z prawdą.

Gwoli przypomnienia, obecny Burmistrz Miasta Marki wywodzi się z Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że siłą napędową MSG jest wieloletni były radny Miasta Marki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w czasach szalejącego komunizmu zarówno w całej Polsce jak i w Markach. Były to czasy, kiedy władza ludowa łamała Polakom kręgosłupy moralne. Dzieciom mareckim też nie oszczędziła. Również i one były przymuszane do zdejmowania krzyży ze ścian szkolnych sal.

Innym lokalnym komitetem w Markach jest działająca od  2001 roku Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, której liderami w naszym mieście od dwóch dekad są Adam Kopczyński oraz wieloletni Burmistrz Marek – Janusz Werczyński. W obecnych wyborach samorządowych Mazowiecką Wspólnotę Samorządową wspiera Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga.

Łączą nas Marki oraz wspólne szlachetne idee. Członkowie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga utożsamiają się z zasadami statutowymi Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej:

Celami Wspólnoty są:

1.     popularyzacja zasad demokracji w życiu społeczno-politycznym opartych na chrześcijańskim systemie wartości i poszanowaniu własności prywatnej,

2.     propagowanie idei samorządności,

3.     prowadzenie działalności na rzecz edukacji patriotycznej, obywatelskiej i samorządowej,

4.     budowanie więzi wspólnotowych pomiędzy mieszkańcami różnych rejonów województwa mazowieckiego,

5.     działanie na rzecz podnoszenia poziomu życia mieszkańców województwa mazowieckiego,

6.     występowanie w obronie praworządności i przestrzegania praw obywatelskich oraz interesu publicznego obywateli Rzeczypospolitej Polskiej,

7.     podejmowanie działań, mających na celu ochronę środowiska naturalnego, dbanie o zachowanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz regionalnych tradycji i zwyczajów,

8.     uczestniczenie w życiu politycznym kraju,

9.     aktywne uczestnictwo w przemianach ustrojowych zmierzających do zbudowania demokratycznego, sprawiedliwego i ekonomicznie efektywnego ładu społeczno-gospodarczego w Polsce,

10.  popieranie przedsiębiorczości i aktywności obywateli,

11.  wspieranie rodziny i jej praw w życiu publicznym.

                                                                                                Statut MWS, Warszawa, 27.10.2012

Z pewnością zdążyli Państwo się zorientować, że w ostatnich wyborach samorządowych, w październiku 2014 roku, ze sceny politycznej Marek zniknęła partia o nazwie Platforma Obywatelska. Markowianie nie życzyli sobie na swoim terenie partii, która dała się poznać w Polsce jako partia nie dbająca o interesy gospodarcze naszej Ojczyzny i jej dobre imię na świecie, która bardziej sprzyjała interesom innych mocarstw, Rosji czy Niemiec. Jakie by nie były powody  i przykłady niegodnego zachowania na skalę całego kraju, Marki, jako jedno z niewielu miast, nie udzieliło mandatu poparcia tej partii już w 2014 roku! Tym samym Platforma Obywatelska zniknęła ze sceny politycznej Marek. Jedynym jej 'reliktem’ na terenie naszego miasta jest radny do powiatu wołomińskiego Arkadiusz Werelich, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, czyli połączonych partii Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, z którą Mazowiecka Wspólnota Samorządowa nie ma nic wspólnego w Markach, a już tym bardziej nic wspólnego z Platformą Obywatelską nie ma Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga.

Obecni radni Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, których wnioski w ostatnich latach były automatycznie odrzucane przez obecnego Burmistrza Marek (noc muzeów, wianki mareckie, tom II rocznika mareckiego), jako te które nie zdobyły wystarczającej liczby punktów, aby uzyskać wsparcie finansowe, uważnie obserwowali, kto w ostatnich latach cieszył się wyjątkową przychylnością ze strony obecnego Burmistrza Marek. Tak się składa, że radny powiatu wołomińskiego Arkadiusz Werelich, wciąż związany z Platformą Obywatelską, mógłby osobiście pochwalić się wieloma zrealizowanymi wnioskami w trybie stosunkowo szybkim. Nie działoby się tak, gdyby nie zaskarbiona sympatia urzędującego włodarza Marek.

Zdarzają się i inne sygnały, które od czasu do czasu docierają do markowian i pozwalają im rozeznać się z kim obecny Burmistrz Marek oraz ludzie, którymi się otacza, tak naprawdę sympatyzują. Tak było 14 sierpnia br., w rocznicę Bitwy Warszawskiej na mareckim cmentarzu, gdzie na zaproszenie Urzędu Miasta na uroczystości przybyła posłanka z partii Nowoczesna, Kamila Gasiuk-Pihowicz, znana z mediów z kontrowersyjnych, lewicowych i ateistycznych poglądów. Na jej widok, w proteście, niektóre markowianki opuściły cmentarz jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości. Nie chciały słuchać indoktrynacji pani poseł o tym,  że cudu nad Wisłą wcale nie było.

Inscenizacja o Bitwie Warszawskiej 1920 r.

pt. W Pałacyku po Bitwie, wystawiona 14 października br. w oranżerii Pałacyku Briggsów

Ci, co śledzą na bieżąco, zaangażowanie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga w krzewienie  lokalnej historii oraz postaw patriotycznych w naszym mieście przez ożywianie pamięci o fabrykantach i filantropach Marek – angielskiej rodzinie Briggsów oraz szerzenie czci dla Żołnierzy Wyklętych, widzą, że między nami a lewicującą, antykościelną, feministyczną Platformą Obywatelską, obecnie w fazie schyłkowej w Markach, jest przepaść nie do pokonania.

Ponadto, nasze prawicowe i konserwatywne poglądy są na tyle zbliżone do rządzącej partii PiS, że dwóch członków Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga startuje w tegorocznych wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Czego u schyłku kampanii wyborczej można życzyć naszemu miastu?

Chyba tylko tego, aby Marki pobiły rekord frekwencji wyborczej, a ich wyborcy, dzięki  bystrości i światłości umysłu, trafnie rozeznawali…

na kogo warto zagłosować,

a komu już czas podziękować.

Komentarze do tekst kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *