Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach.

Szanowni Państwo, w dniu 5.03.2017 r. w kościele parafii św. Izydora w Markach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła się na przykościelnym placu o godz. 11:30 śpiewaniem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu. Śpiew poprowadziła, wraz z chórzystami z Uniwersytetu III Wieku w Markach, Bogusława Sieroszewska.

Na wspólne śpiewanie licznie stawili się również mieszkańcy Marek. Specjalnie na mareckie obchody przybył także Pan poseł – Piotr Uściński.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. o godz. 12:00 prelekcję historyczną nt Żołnierzy Wyklętych wygłosił Prezes Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” – Zbigniew Paciorek.

Następnie dowódca Grupy Historycznej „NIEPODLEGŁOŚĆ” Pan Andrzej Górski odczytał specjalnie przygotowany na tę okazję list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych swm patronatem. Kazanie okolicznościowe nawiązujące do powojennej historii wygłosił ks. Piotr – wikariusz parafii kościoła św. Izydora w Markach.

Bezpośrednio po Mszy św. odbyła się inscenizacja historyczna ukazująca dzieje żołnierzy wyklętych po II wojnie światowejRekonstruktorzy z Grupy Historycznej „NIEPODLEGŁOŚĆ” przedstawili licznie zebranym mieszkańcom scenę z ulicznego aresztowania.

Dodatkową atrakcją uroczystości był pokaz militariów. Pokaz przygotował współwłaściciel Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach – Paweł Gendek, który opowiedział zgromadzonym o swojej pasji i zebranych eksponatach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach.

Wydarzenie zostało w całości sfinansowane ze środków organizatorów, tj. Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”, GH „NIEPODLEGŁOŚĆ” oraz Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej zdjęć KLIKNIJ TUTAJ. Jeśli chcesz obejrzeć inscenizację historyczną KLIKNIJ TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *