Markowianin po raz kolejny w Rajdzie Paryż-Dakar.

Szanowni Państwo, już 2 stycznia 2017 r. rozpocznie się kolejna, bo już 39 edycja Rajdu terenowego Paryż – Dakar. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż po raz kolejny weźmie w nim udział mieszkaniec naszego miasta – Kuba Przygoński.

Na zdjęciu Jakub Przygoński – mieszkaniec Marek.

W tegorocznym Rajdzie Paryż – Dakar, Kuba Przygoński, wystartuje na MINI z nr 316. Rajd Dakar 2017 rozpocznie się 2 stycznia w stolicy Paragwaju, Asuncion. Meta najtrudniejszego rajdu na świecie zaplanowana jest na 14 stycznia w Buenos Aires w Argentynie.

Poniżej krótka notka biograficzna mistrza.

Jakub Przygoński (ur. 24 marca 1985 w Warszawie) – polski motocyklista rajdowy, członek zespołu Orlen Team.

Abiturient warszawskiego XXII Liceum Ogólnokształcącego im. José Martí. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Na motocyklu ściga się od trzynastego roku życia. Od razu zaczął od startów w motocrossowych Mistrzostwach Polski, a jego pierwszym motocyklem był Kawasaki KX80.

Jest reprezentantem Polski w rajdach enduro. W 2004 zdobył złoty medal Mistrzostw Świata ISDE (sześciodniówka motocyklowa), oraz wywalczył tytuł Mistrza Polski w rajdach enduro w klasie powyżej 250 cm. W sezonie 2006 został Wicemistrzem Polski w enduro w klasie E2, oraz zespołowym Wicemistrzem Polski w motocrossie.

W 2007 po raz pierwszy wystartował w eliminacji Mistrzostw Świata Cross Country – pustynnym rajdzie Desert Challenge Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Był to przełomowy moment w jego życiu, gdyż właśnie wtedy stał się członkiem OrlenTeam wraz z Jackiem Czachorem, Markiem Dąbrowskim oraz Krzysztofem Hołowczycem. 2008 rok to udany sezon Mistrzostw Świata (Sardegna, Brazylia, Egipt, Dubai), zakończony zdobyciem Wicemistrzostwa Świata FIM w klasie Over 450 Rally Sport Production.

Na początku 2009 zadebiutował w legendarnym Rajdzie Dakar. Ściga się na motocyklu KTM 450, w poprzednich sezonach był to KTM 690.

Od 2008 bierze udział w zawodach driftingowych Super Drift Series. Na cztery tygodnie przed rozpoczęciem Rajdu Dakar w 2012 roku wraz z Jackiem Czachorem i Markiem Dąbrowskim dołączył do reprezentacji RedBulla.

Za swój największy sukces uważa zdobycie tytułu Wicemistrza Świata FIM w klasie Over 450 Rally Sport 2008.

Trzymamy kciuki za naszego mieszkańca i liczymy na wielki sukces w Rajdzie Paryż – Dakar 2017.

11 listopada 2016 r. Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości w Markach połączona z wręczeniem statuetki „Zasłużony dla miasta Marki” Panu Władysławowi Cyganowi – dziadkowi Kuby Przygońskiego. Na zdjęciu od lewej: Burmistrz Marek Jacek Orych, Przewodniczący Rady Miasta Marki Tomasz Paciorek  oraz Kuba Przygoński.

Tekst za Wikipedia.pl. Foto: Internet, archiwum własne, Urząd Miasta Marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *