Wyprawa: Monitoring drzew pomników przyrody w Markach

dniach od 28 do 30 września 2015 r. odbyła się wyprawa – wycieczka z udziałem dzieci i młodzieży z mareckich szkół, związana z monitoringiem drzew-pomników przyrody zlokalizowanych na terenie miasta Marki.

W wyprawie uczestniczyło w sumie 25 dzieci i młodzieży z mareckich szkół, które pod opieką wychowawców, przyrodników, regionalistów zgłębiały tajniki pracy przyrodnika-dendrologa.

Warto podkreślić, że na czas prowadzenia opisywanego projektu, dla wsparcia jego realizacji został zatrudniony przyrodnik – dendrolog w osobie Pani dr. Marzeny Suchockiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pani Marzena w trakcie wyprawy przeprowadziła specjalistyczne szkolenia – warsztaty m.in. z metodyki prowadzenia obserwacji drzew, rozpoznawania ich gatunków – np. po charakterystycznych cechach liści, metodyki pomiarów, zarówno obwodu pnia tzw. „pierśnica” jak i wysokości przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak i innych metod, czy tez wreszcie  określania wieku drzewa (metoda Majdeckiego). Szkolenia dotyczyły również wyszukiwania potencjalnych zagrożeń dla drzew pomników przyrody jak i środowiska naturalnego na badanym obszarze.

Celem wyprawy było min. opracowanie szczegółowej mapy drzew o nadanym statusie pomnika przyrody lub na takie miano zasługujących okazów ze względu na wiek, piękno, przekazy historyczne itp.

Jednym z istotnych celów programu jest też kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dla przyrody i otaczającego nas środowiska naturalnego, a także wartości poznawcze dot. chociażby rozpoznawalności różnych gatunków drzew.

Wyprawa doszła do skutku m.in. dzięki  powstaniu projektu „EkoMarki”, w którym Fundacja Sendzimira we współpracy z Urzędem Miasta Marki oraz mieszkańcami Marek realizuje projekt  – obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska.

Koordynacją całej wyprawy zajmuje się Pani Katarzyna Biejat z Fundacji Sendzimira oraz Zbigniew Paciorek ze Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Wyprawa finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po zakończeniu wyprawy opracowany zostanie specjalistyczny raport, zawierający m.in. dokumentację fotograficzną drzew pomników-przyrody, ich dokładną  lokalizację, propozycję nadania imienia – nazwy, a także ukazanie potencjalnych zagrożeń dla ich egzystencji.

Listę uczestników zamieszczam wg kolejności alfabetycznej oraz podaję z jakiej szkoły pochodziły dzieci.

  1. Ewelina Borkowska – ZS nr 1
  2. Julia Czepurko- ZS nr 1
  3. Zuzanna Drozdowska – ZS nr 1
  4. Sebastian Dryński – ZS nr 1
  5. Mateusz Dziruk – ZS nr 1
  6. Martyna Fabisiak – ZS nr 1
  7. Patryk Gniadek – ZS nr 1
  8. Bartosz Jonas – ZS nr 1
  9. Ilona Karabin – ZS nr 1
  10. Karolina Kimer – SP  nr 5
  11. Maciej Kokoszka – ZS nr 1
  12.  Daniel Kucharek – ZS nr 1
  13. Anna Lubaszko – ZS nr 1
  14. Ada Łysakowska – ZS nr 1
  15. Dawid Mańk – ZS nr 1
  16. Karol Nalazek – ZS nr 1
  17. Tomasz Nowak – ZS nr 1
  18. Katarzyna Paciorek – SP 1
  19. Norbert Paciorek – ZS nr 1
  20. Klaudia Pszczoła – SP nr 5
  21. Natalia Rępalska – SP nr 5
  22. Wiktoria Sobolewska – ZS nr1
  23. Gabrysia Wronka – SP nr 1
  24. Mateusz Zgafka – ZS nr 1
  25. Wiktoria Żelazowska – ZS nr 1

Składam również serdeczne podziękowania Pani Marii Bogdanowicz– nauczycielce z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II za pomoc i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi w trakcie tej trzydniowej wyprawy, Wiesławowi Nowakowi miłośnikowi mareckiej przyrody i znawcy szlaków rowerowych za to, że był z nami i nam pomagał oraz naszemu drogiemu koledze Markowi Borkowskiemu ze Stowarzyszenia-Marki-Pustelnik-Struga, który na swojej działce w Strudze po królewsku nas ugościł i przepięknie opowiadał o historii tej dzielnicy Marek, a także specjalnie dla nas wyeksponował swoje zbiory zabytkowych narzędzi stolarskich. Składam również podziękowania koledze Markowi Szczepanowskiemuktóry ugościł nas w swojej karczmie i zaserwował przepyszną, domową pomidorówkę. Dzieci pałaszowały zupę i chwaliły jej wyborny smak.

Inicjatywa zrealizowana w ramach projektu „EkoMarki-obywatelskie inicjatywy lokalne na rzecz środowiska”, sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zbigniew Paciorek

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *