Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. Zakończenie pierwszego etapu prac renowacyjnych.

W dniu 07.06.2014 r. zakończony został pierwszy etap prac związanych z konserwacją znajdującego się niegdyś na wieży kościelnej krzyża oraz renowacją napisów wyrytych w kamieniu, w którym obecnie krzyż jest zakotwiczony. Znajduje się on na placu parafii św. Izydora w Markach po prawej stronie alei wiodącej do kościoła.

„Krzyż ma ok. 110 lat. To solidna, ręczna, kowalska robota. Z upływem czasu w wielu miejscach farba odpadła, a krzyż zardzewiał” -mówi Zbigniew Paciorek, organizator akcji.

Krzyż pochodzi ze zburzonej przez Niemców we wrześniu 1944 r. wieży kościelnej. Informujący o tym, wykuty w kamieniu napis, na skutek upływu czasu i działania warunków atmosferycznych, stał się nieczytelny.

Za zgodą i błogosławieństwem ks. proboszcza Zygmunta Wirkowskiego członkowie Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA przystąpili do prac konserwacyjnych. Oczyścili krzyż ze starej farby i rdzy i pokryli go farbą podkładową. Oczyścili również kamień, na którym krzyż się znajduje i odnowili umieszczony na nim napis. Uporządkowali również otoczenie krzyża.

Krzyż zostanie powtórnie pomalowany, zaś kamień, na którym się znajduje, pokryty środkiem konserwującym.

W pracy udział wzięli: Zbigniew Paciorek, Paweł Gendek, Dariusz Chmielewski, Marek Mańk, Tomasz Paciorek, Łukasz Krzemiński.

Członkowie Stowarzyszenia wyrażają podziękowanie Pani Katarzynie Perzanowskiej, właścicielce kiosku, za użyczenie energii elektrycznej koniecznej do przeprowadzenia prac.

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *