NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH u Św. Izydora w Markach

1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony w 2010 roku przez Prezydenta Najjaśnieszej Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego, na krótko przed Katastrofą Smoleńską, w której śmierć poniósł sam prezydent wraz z elitą narodu polskiego. 

STOWARZYSZENIE MARKI-PUSTELNIK-STRUGA

ZAPRASZA

MIESZKAŃCÓW MAREK

na MSZĘ ŚWIĘTĄ w intencji ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

w niedzielę 3 MARCA 2024 roku o godz. 9.00

w kościele parafii ŚW. IZYDORA.

Niech dobry Bóg życiem wiecznym w królestwie niebieskim wynagrodzi Żołnierzom Wyklętym oddanie życia ziemskiego za wolność Ojczyzny.

O godz. 8.30 wartę honorową przy Krzyżu Katyńskim będą pełnili kadeci z LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Domu Katolickiego oraz Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii z Zieleńca. Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku będą przypominać PIOSENKI PARTYZANCKIE „Łupaszki”, „Zapory”, piosenkę „Inki”… ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA przed i po Mszy Św. Zapewniamy śpiewniki z tekstami z archiwum IPN.

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych w 2021 roku

Państwo polskie od czternastu lat oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy nie złożyli broni po drugiej wojnie światowej, lecz podejmując powstańczą walkę o wolną Polskę w podziemiu antykomunistycznym, zapłacili najwyższą cenę. Niczym powstańcy kościuszkowscy, listopadowi, styczniowi i warszawscy, Żołnierze Wyklęci nieśli w sobie gen niepodległości, który nie pozwalał im na pogodzenie się z nową, powojenną okupacją sowiecką, kiedy Polska, zdradzona w Jałcie przez zachodnich sojuszników, dostała się wraz z całą Europą Środkowo-Wschodnią pod panowanie komunistycznej Rosji, pod bolszewicki but Stalina.  

(od lewej) Danuta Siedzikówna ps. „Inka” zabita w 1946 r., w 17 roku życia; Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” zamordowany w 1951 r., w 41 roku życia; Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” zamordowany w 1949r., w 31 roku życia


Dzisiaj oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, nazywanym również Niezłomnymi, ponieważ „zachowali się jak trzeba”, gdy przyszło znowu walczyć o utraconą wolność i składać ofiarę z życia. Wspomnijmy niektórych z nich, którzy na zawsze pozostaną wzorem umiłowania Polski i prawdziwej wolności: Rotmistrz Witold Pilecki, patron mareckiej szkoły kadetów – Liceum Ogólnokształcącego w Domu Katolickim przy parafii Św. Izydora, Generał Fieldorf ps. „Nil”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, ks. Bolesław Stefański – kapelan mareckiego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego,

Ks. Bolesław Stefański ps. „Przybylski” kapelan mareckiego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzonego przez Juliana Sałanowskiego ps. „Bogdan”

ku czci którego tablicę pamiątkową odsłaniał IPN wraz ze Stowarzyszeniem Marki Pustelnik-Struga i księdzem Dariuszem Gugałą we wrześniu 2023 roku w parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Ząbkowskiej; podhalański Żołnierz Wyklęty Józef Kuraś ps. „Ogień” – postrach UB i MO w całej komunistycznej Polsce; Brygada Świętokrzyska, Narodowych Sił Zbrojnych wobec której dzisiaj powielane są komunistyczne kłamstwa i „fake newsy” tępej propagandy stalinowskiej, szkalujące jak za czasów PRL-u dobre imię Żołnierzy Niezłomnych. Tak naprawdę, to oni wszyscy „zachowali się jak trzeba”, gdy Ojczyzna znalazła się na kolejnym zakręcie historii, w obliczu kolejnego zniewolenia. Wtedy trzeba było dać świadectwo prawdzie i oni potrafili to zrobić. Dzisiaj znaleźliśmy się na kolejnym zakręcie naszych dziejów, znowu trzeba odwagi, aby dać świadectwo prawdzie i bronić bohaterów, w których dzisiaj bezmyślnie rzuca się kamieniami. W PRL-u, propaganda stalinowska nazywała ludzi stawiających opór sowieckiemu zniewoleniu „niemieckimi kolaborantami” i „bandytami plamiącymi mundur żołnierza polskiego”. Dzisiaj robią to lewicowi ministrowie o wątpliwych kompetencjach historycznych, wywodzący się ze środowiska kojarzonego z dawnym reżimem komunistycznym.

Szanowni Państwo, stalinowska narracja powraca. Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, które niestrudzenie dążą do prawdy o naszej najnowszej historii są atakowane przez obecnie rządzących, odbierane są im środki finansowe na działalność statutową. Ponadto historia Żołnierzy Wyklętych wycinana jest z szkolnej podstawy programowej. Historia zatacza koło, nie tylko propaganda stalinowska powraca, ale również ludzie reżimu komunistycznego powracają do życia publicznego. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego zostaje zasłużony dla reżimu komunistycznego – generał Bogusława Pacek, człowiek aparatu represji PRL, nagradzany orderami za zwalczanie opozycji antykomunistycznej w Gdańsku w latach 80-tych. 

Szanowni Państwo, Msza Święta sprawowana za dusze Żołnierzy Wyklętych, o życie wieczne dla nich w królestwie niebieskim to najwspanialszy prezent jaki możemy im dzisiaj podarować, aby spłacić dług wdzięczności za ich poświęcenie i cierpienie dla Ojczyzny, które najczęściej kończyło się zapłaceniem najwyższej ceny, ceny życia. Dziękujemy Rodzinnej Grupie Historycznej Szwadron Żandarmerii – Państwu Izabeli i Tomaszowi Kaczyńskim wraz z synami z Marek-Zieleńca, którzy od wielu lat lat wraz ze Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik-Struga pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych w parafii Św. Izydora. Dziękujemy Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Markach, który ze Stowarzyszeniem od lat przypomina i promuje pieśni partyzanckie poprzez wspólny śpiew przed i po Mszy Świętej odprawianej za Żołnierzy Niezłomnych. Dziękujemy kadetom pod dowództwem pana płk. Jacka Jacewicza z Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy pełnią wartę przy Krzyżu Katyńsko-Smoleńskim i wystawiają poczet sztandarowy.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

tekst: Bogusława Sieroszewska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych u Św. Izydora w poprzednich latach
Pieśni partyzanckie Żołnierzy Wyklętych co roku przypomina Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii i Uniwersytet Trzeciego Wieku
Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii Rodziny Kaczyńskich
Grupa Rekonstrukcyjna z Radzymina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *