Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z Księdzem Proboszczem Kazimierzem Sztajerwaldem

zaprasza

do kościoła parafii Św. Izydora na

MSZĘ ŚW. w niedzielę 10 kwietnia 2022, o godz. 10.30

(o godz. 10.20 zostaną złożone wieńce pod Krzyżem Katyńsko-Smoleńskim na dziedzińcu kościoła)

w intencji polskich oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza

i innych formacji pomordowanych przez Rosjan w marcu i kwietniu 1940 r. w…

KATYNIU,

STAROBIELSKU,

OSTASZKOWIE,

MIEDNOJE,

CHARKOWIE,

zgładzonych strzałem w tył głowy, w potylicę, wrzuconych ze skrępowanymi rękoma do dołów śmierci.

Instytut Pamięci Narodowej ustalił, że 6 oficerów zamordowanych w Katyniu pochodziło z Marek. Byli to:

major Wojska Polskiego Aleksander Tyszkiewicz, ur. 19.02.1900 w Markach,

kapitan WP Stanisław Bardziński, ur. 25.02.1901 w Markach,

podporucznik WP Julian Kozłowski, ur. 14.09.1908 w Markach,

aspirant Policji Państwowej Jan Miciński ur. 28.03.1897 w Markach,

aspirant PP Wacław Górecki ur. 14.09.1903 w Markach,

Cyprian Milewski upamiętniony na mareckim cmentarzu.

Niektórych z nich IPN uhonorował Dębami Pamięci posadzonymi na dziedzińcu kościoła parafii Św. Izydora.

Ponadto, IPN uhonorował w Markach Dębem Pamięci płk. Kazimierza Burczaka, ur. 13.03.1895 r. we Lwowie, zamordowanego strzałem w tył głowy w obozie jenieckim w Charkowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

W niedzielnej uroczystości swój udział zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne Rodzinna Grupa Historyczna Szwadron Żandarmerii Rodziny Kaczyńskich z Zieleńca, Sekcja Historyczna Grom w Barwach 13. Pułku Ułanów Armii Krajowej z Radzymina oraz poczet sztandarowy Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury z Warszawy, delegacja Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego WOLI z Warszawy, jak również poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Markach.

Ofiary Zbrodni Katyńskiej to oficerowie Wojska Polskiego, którzy dostali się do niewoli po 17 września 1939 r., kiedy Rosja sowiecka rządzona przez Józefa Stalina niespodziewanie napadła na Polskę. Armia Czerwona „wbiła nóż w plecy” Polsce, zmagającej się od 1 września z obroną swojej integralności terytorialnej naruszonej przez niemiecką armię Adolfa Hitlera. Historycy oceniają, że Zbrodnia Katyńska była zemstą za sromotną, niespodziewaną klęskę poniesioną przez bolszewików w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Oficerowie zamordowani w Katyniu, którzy pochodzili z Marek, dwadzieścia lat wcześniej, walczyli z Rosjanami w wojnie polsko-bolszewickiej. Kpt. Aleksander Tyszkiewicz walczył w szeregach 8. Pułku Artylerii Polowej, a kpt. Stanisław Bardziński w 36. Pułku Piechoty.

Katyń, Charków, a teraz Bucza, Mariupol – historia się powtarza za naszych czasów, na naszych oczach. Hordy Rosjan, żołdactwa ze Wschodu dalej gwałcą, zabijają, rabują. .. W Buczy żądni krwi i zemsty, rozbestwieni Rosjanie uśmiercali przed tygodniem cywili strzałem w tył głowy, w potylicę. Polują od tygodni na weteranów wojny w Donbasie, walczących od 2014 roku z rosyjskim najeźdźcą, torturują ich, a potem brutalnie zabijają. Polują na żony i siostry żołnierzy ukraińskich, terytorialsów, aby je torturować, gwałcić, palić, zabijać, okradać z biżuterii… Kiedy bolszewicy, czyli Rosjanie, 102 lata temu szli na Warszawę, łupem padały polskie zegarki, teraz ukraińskie komórki.

Przodkowie tych samych Rosjan, rzeźnicy z NKWD, zabijali polskich oficerów wiosną 1940 roku. Minęły 82 lata, a Rosjanie pokazują tę samą nienawistną twarz bestii, a przy tym wypierają się popełnionego zła, zrzucając winę na innych. Rosjanie podążają drogą NKWD i KGB, które szkoliły swoich ludzi tak, aby potrafili skutecznie zabijać i kłamać. W ostatnim czasie Putin i jego poplecznicy znowu powracają do kłamstwa katyńskiego, którym przez całe dekady po drugiej wojnie światowej karmiła świat Rosja sowiecka, wybielając swoją winę i zarzucając innym dokonanie mordu na polskich oficerach w lesie katyńskim i innych miejscach kaźni.

BROŃMY PRAWDY, ODDAJMY HOŁD POLSKIM OFICEROM W KATYNIU, CHARKOWIE… POMORDOWANYM PRZEZ ROSJAN STRZAŁEM W TYŁ GŁOWY W MARCU I KWIETNIU 1940

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie i szerzonej przez Kreml dezinformacji, trzeba dać świadectwo prawdzie, odrzucając wszelkie manipulacje i półprawdy. Brońmy pamięci historycznej, bo „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – powiedział Marszałek Piłsudski. Papież Św. Jan Paweł II twierdził podobnie – ” Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości”.

Gwoli przypomnienia, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony jako święto państwowe przez Sejm RP 14 listopada 2007 r., przez aklamację. 13 kwietnia to dzień, w którym, w roku 1943, Niemcy ogłosili światu odkrycie masowych grobów polskich oficerów w lasach katyńskich.

PAMIĘTAMY, że niedziela 10 kwietnia to rocznica jeszcze jednej tragedii, jaka spotkała Polaków na „Nieludzkiej Ziemi”, rocznica KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ,

w której zginęła 96-osobowa delegacja składająca się z przedstawicieli różnych stron sceny politycznej, różnych wyznań, wojskowych najwyższej rangi, na czele z Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej prof. Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą. Delegacja prezydencka leciała oddać hołd polskim oficerom pomordowanym przez Rosjan na wiosnę 1940 roku w Katyniu. Wszyscy członkowie delegacji wraz z załogą zginęli pod Smoleńskiem w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Wrak samolotu Tu-154 oraz śledztwo zostało oddane w ręce Rosji Władimira Putina.

Była to największa tragedia, jaka dotknęła Naród polski po drugiej wojnie światowej.

Krzywdy doznane przez Polaków z rąk Rosjan na rosyjskiej, „Nieludzkiej Ziemi” – Zbrodnia Katyńska oraz masowe zsyłki na Sybir nazywane są „Golgotą Wschodu”. Katastrofa Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku to kolejny krzyż na polskiej Golgocie Wschodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *