NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ

Zapraszamy Państwa na pierwsze miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów w Markach

24 marca 2022 r. godz. 10.00

POMNIK RODZINY BANASZKÓW

na dziedzińcu kościoła parafii Św. Izydora

MARIANNA, WŁADEK i STASIA BANASZKOWIE

nowi bohaterowie

Marek

zawołani po imieniu z otchłani niepamięci przez Instytut Pileckiego dnia 15 września 2020 roku

Na miejsce upamiętnienia Instytut Pileckiego wybrał dziedziniec kościoła parafii Św. Izydora, do którego uczęszczała Rodzina Banaszków. Miejsce, gdzie stoi głaz z tablicą informacyjną w języku polskim i angielskim, Marianna Banaszek mijała niespełna pół godziny przed swoją śmiercią. Wiemy to z relacji świadków, którzy potwierdzają, że tego październikowego poranka Marianna przyszła na mszę świętą do Św. Izydora. Kiedy wróciła na ulicę Zabawną w Pustelniku, została przez Niemców rozstrzelana we własnym domu, w przedpokoju. Ponadto, w czasie trwania porannej mszy u Św. Izydora, Niemcy wyprowadzili z domu jej dzieci: 17-letnią Stasię i 20-letniego Władka. Wywieźli ich do Marek na ul. Fabryczną, rozstrzelali i zakopali w dole śmierci nad rzeką Długą. Taką cenę zapłaciła Rodzina Banaszków za niesienie pomocy i przechowywanie we własnym domu Żydów w specjalnie przygotowanej do tego celu kryjówce za szafą.

W czasach natężonej dezinformacji i relatywizowania prawdy historycznej, upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc drugiemu człowiekowi zapłacili najwyższą cenę – cenę życia całej rodziny, jest bardzo ważnym działaniem mającym na celu odkłamywanie najnowszej historii Polski i świata. Ukazując przykłady rzeczywistego bohaterstwa, sięgamy po najskuteczniejszą metodę walki o prawdę historyczną. Odsłaniając podobne pomniki cichych bohaterów, głownie na Mazowszu, Instytut Pileckiego od kilku lat wskazuje na wiele przykładów odważnej postawy Polaków, które zaprzeczają szerzonemu na Zachodzie Europy, w USA i Kanadzie, niesprawiedliwie zniekształconemu wizerunkowi narodu polskiego jako rzekomych sprawców Holocaustu. .. nazistów… morderców Żydów…

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – 24 marca – ma przypominać młodemu pokoleniu, że Polacy byli ofiarami okupacji niemieckiej a nie sprawcami! Wyciągając pomocną dłoń w obliczu terroru wojny i wszechobecnego bestialstwa, Polacy zachowali swoją godność i człowieczeństwo.

Symbolem bohaterstwa, męczeństwa… martyrologii Polaków i jednocześnie bestialstwa Niemców jest zamordowanie dziewięcioosobowej rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu, w tym sześcioro malutkich dzieci i jednego nienarodzonego, których Niemcy bezlitośnie rozstrzelali 24 marca 1944 r. za niesienie pomocy i ukrywanie ośmiorga Żydów. To dzień śmierci całej Rodziny Ulmów został wybrany i zatwierdzony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 r. jako symboliczny Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. „Chciałbym, żebyśmy wyraźnie mówili, kto był zbrodniarzem, a kto bohaterem, kto wykazał się miłosierdziem, a kto był draniem zasługującym na potępienie” – argumentował Andrzej Duda.

Gwoli przypomnienia, Polacy tworzą najliczniejszą grupę narodowościową uhonorowaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Polaków – SPRAWIEDLIWYCH wśród NARODÓW ŚWIATA jest

7112

na ok. 28 tysięcy nazwisk z 51 państw całego świata.

Rodzina Banaszków nie została uhonorowana przez Instytut Yad Vashem, chociaż ukrywany przez nich Żyd – Rubin Feldszuh, dziennikarz, pisarz i rabin, przeżył wojnę, powrócił do Izraela i mógł zgłosić Polaków do tytułu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Marki, 15 września 2020 uroczystość Zawołani po Imieniu, (od prawej) śp. kpt AK Jerzy Nowicki ps. „Plastuś”, dyrekcja Instytutu Pileckiego – dr Wojciech Kozłowski, Bogusława Sieroszewska w stroju mazowieckim z szafy Św. Izydora.
(od lewej) Krewni Rodziny Banaszków – Jacek Szewczak z siostrami i siostrzenicą, Urszula Dzięcioł – emerytowany nauczyciel geografii i dyrektor SP1 w Markach, Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga: Bogusława Sieroszewska oraz prezes Zbigniew Paciorek, emerytowany nauczyciel historii i dyrektor SP1 w Markach

tekst: Bogusława Sieroszewska

fragmenty broszury informacyjnej z roku 2020 o historii zamordowanej przez Niemców Rodziny Banaszków udostępnione dzięki uprzejmości Instytutu Pileckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *