Kolacja dla darczyńcy. Foto i video relacja.

Szanowni Państwo, zakończyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania parafii św. Izydora Oracza w Markach. Jednym z głównych punktów tych obchodów było przedstawienie teatralne pt.: Kolacja dla darczyńcy przygotowane przez aktorów amatorów ze Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”. Sztuka powstała na podstawie faktów historycznych nawiązujących do budowy najstarszej mareckiej świątyni według scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej.

Dawna sala kina „Zgoda” w Markach (dziś sala gimnastyczna Domu Katolickiego przy Al. Marsz. J. Piłsudskiego 93 w Markach) ponownie wypełniła się po same brzegi mieszkańcami naszego miasta, którzy specjalnie przybyli na to przedstawienie, za co im serdecznie i z całego serca DZIĘKUJEMY.

Aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” starali się przygotować do premiery najlepiej jak tylko mogli i wiernie odtworzyć klimat tamtych czasów.

Na scenie znalazła się zastawa z przełomu XIX i XX wieku, zasłony, firany, obrazy, oryginalne pieniądze – ruble, zegar, lampy, cegły i dachówki z cegielni Maksymiliana Małachowskiego, cegły z cegielni żydowskiego właściciela Halbera, który podarował na budowę mareckiej świątyni 150 rubli w srebrze, zaś sami aktorzy wystąpili w strojach z epoki przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ głównego budowniczego kościoła mareckiej parafii św. Izydora – Ks. Jakuba Dąbrowskiego. W jego rolę doskonale wcielił się Artur Rytel-Andrianik.

Wielkie owacje zebrał również Marcin Tuźnik, odtwórca roli, wspomnianego wcześniej Żyda –Szlomo Halbera.

Panie: Flora i Augusta Briggs, w postaci których wcieliły się Bogusława Sieroszewska i Agnieszka Szafrańska dodawały jak zawsze splendoru i majestatu.

Zaś bracia BriggsJohn i Alfred – prywatnie rodzeni bracia Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek czuwali nad duchem epoki.

W kierownika budowy świątyni – hrabiego Maksymiliana Małachowskiego, wcielił się Robert Mielczarek. Hrabia opowiadał o konieczności szybkiej budowy kościoła i gotowości przekazania niezbędnych materiałów do budowy.

Jego żonę – hrabinę Augustę Małachowską zagrała Anna Grochowska.

Sztuka nie byłaby pełna bez gosposi Jadzi. W jej rolę wcieliła się Ewa Michalak.

Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować Państwu za przychylne opinie o naszym przedstawieniu i zapewnić, że nie ustaniemy w działaniach na rzecz solidarnego rozwoju naszego miasta oraz obowiązku ochrony jego dziedzictwa historycznego.

Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia reportażu z obchodów jubileuszu 100-lecia parafii pw. Św. Izydora w Markach oraz do obejrzenia zdjęć. Reportaż z przedstawienia od 1:43 minuty.

KLIKNIJ TUTAJ

Reportaż nagrała lokalna telewizja internetowa Tuba Marek za co serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo chcielibyśmy podziękować wszystkim przychylnym nam osobom, bez których ta sztuka nie odbyłaby się, a w szczególności Panu Mariuszowi Sobolewskiemu – DJ-owi Siupie za nieodpłatne użyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz Panu Jerzemu Michalakowi za profesjonalne oświetlenie sali teatralnej, a także konferansjerom:  Bartkowi Krycy i Michałowi Mielczarkowi.

Zapraszamy już wkrótce na nasze kolejne przedstawienia.

Foto: Jerzy Michalak, Tomasz Kaczyński, Tomasz Paciorek, Tuba Marek.

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *