Zapraszamy na krokieta do Parku Briggsów!

Szanowni Państwo,

w najbliższą niedzielę, tj. 31 lipca br. w parku Briggsów w Markach pomiędzy godz. 14 i 18 Flora Briggs (Bogusława Sieroszewska) w stroju z epoki zaproponuje markowianom wspólną grę w krokieta. Jest to angielska gra z przełomu XIX i XX wieku -do dziś bardzo popularna wśród angielskiej arystokracji. Jest bardzo prawdopodobne, że w ramach cotygodniowej rekreacji rodzina Briggsów grała w krokieta w niedzielne popołudnia w swoim angielskim parku krajobrazowym nad rzeczką Długą.

W mareckim parku w niedzielne popołudnie będzie można również skosztować angielskiej herbaty z mlekiem, którą będą serwować mali synkowie Charlesa Whiteheada, Alfred (8 l.) i Karol (7 l.), którzy na te okazję przyjechali specjalnie z Anglii. Przyjmujemy, że jest rok 1920, a Bitwa Warszawska tuż, tuż…

Dla tych, którzy będą chcieli zgłębić historię naszego miasta oraz poznać dokładnie dzieje fabryki przędzalniczej i Pałacyku Briggsów w Markach zapewniamy przewodnika w stroju z epoki, w którego rolę wcieli się znany marecki historyk i regionalista –Zbigniew Paciorek.

 Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców, a szczególnie tych nowych, którym historia naszego miasta nie jest jeszcze dokładnie znana.

 ZASADY GRY W KROKIETA:

Gra polega na uderzaniu młotkami w kolorowe, drewniane kule tak, aby przeszły przez rozstawione na trawniku druciane bramki. Bramek jest dziesięć, zawodników może być nawet sześciu, bo tyle jest maksymalnie w zestawie młotków i kul. Wygrywa ten kto pierwszy przejdzie swoją kulą przez wszystkie rozstawione bramki. W czasie gry można utrudniać przeciwnikom zaliczanie bramek przez wybijanie ich kul w przeciwną stronę bramki przez tzw. krokietowanie lub inaczej rakietowanie. Każde czyste przejście kuli przez bramkę daje graczowi dodatkowy ruch, a każde wybicie kuli przeciwnika daje graczowi dwa dodatkowe ruchy. Czas jednego meczu wynosi średnio ok. 20 min.

Gra w krokieta została uwieczniona na XIX-wiecznych obrazach, z których najsłynniejsza jest seria obrazów kobiet w długich, szeroko rozkloszowanych sukniach z drewnianymi młotkami w ręku autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Ponadto, w krokieta grały w Dworku „Milusin” w Sulejówku córki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jadwiga i Wanda. Marszałek lubił przyglądać się tej grze, choć sam w nią nie grał.

 Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie „Marki-Pustelnik-Struga” w ramach akcji Urzędu Miasta „Na weekend zostaję z Rodziną w Markach”.

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *