Historyczny ślub i wesele na Mareckich Wiankach 2016

Szanowni Państwo,

można śmiało rzec, że w niedzielę 26 czerwca br. nowa tradycja Mareckich Wianków została z powodzeniem zaszczepiona w naszym mieście. Na wzór wielu innych miast w Polsce, małych i dużych takich jak Warszawa czy Opole, Marki będą miały swoją Noc Świętojańską zwaną „Mareckimi Wiankami”, których główną atrakcją będzie puszczania wianków na rzece Długiej. Wianki będą wcześniej uwite przez mieszkanki Marek, mareckie panny, „rusałki” oraz dzieci.  Na tegoroczną imprezę niezwykle dopracowane wianki misternie wiła do samego rana pani Teresa Paciorek. Słuchaczki Uniwersytet Trzeciego Wieku również zaskoczyły markowian swoimi kolorowymi strojami oraz wiankami na głowach. Dzięki najnowszej inicjatywie Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, nasze miasto Marki dołączy do miast, które wspólną biesiadą na powietrzu, tańcem i zabawą witają lato i w ten radosny sposób rozpoczynają sezon wakacyjny.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji kliknij tutaj oraz reportażu kliknij tutaj z wydarzenia.

„Mareckie Wianki” to nie tylko zabawa i tańce. „Mareckie Wianki” to również uczta dla ducha. Pierwsze „Mareckie Wianki” rozpoczęły się premierą inscenizacji pt. „Wesele u Briggsów” wg scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej –kiknij tutajZe względu na szalejącą burzę i oberwanie chmury, zamiast na scenie plenerowej nowa sztuka o historii Marek musiała być wystawiona w oranżerii Pałacyku Briggsów. Trzeba przyznać, że oranżeria Flory i Johna Briggsów ma swój niepowtarzalny klimat, więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.  Z typową angielską pogodą w tle, Alfred Briggs, kawaler z Bradford, ożenił się z Augustą Schulz, panną z Warszawy. Ślubu udzielał sam konsul Wielkiej Brytanii, Henry Grant, który przybył powozem z Warszawy. Wesele było bardzo autentyczne, przesiąknięte angielskimi zwyczajami weselnymi, które sprawiały, że John Briggs, czuł się jak u siebie w Bradford, w hrabstwie West Yorkshire.  Był autentyczny tort weselny z bakaliami, nasączony rumem i brandy w białej polewie marcepanowej, a w nim ukryty pierścionek z szafirem i diamentami podarowany przez mareckiego jubilera. Na scenie został otworzony i skonsumowany prawdziwy francuski szampan podarowany dla inscenizacji przez markowiankę z Londynu. Były druhenki w autentycznych angielskich sukienkach druhenek. Można było poczuć się jak na prawdziwym ślubie z autentyczną angielską przysięgą, obrączkami i pocałunkiem Pary Młodej. A wszystko wśród scenerii z epoki – angielskiej porcelany, rodowych sreber, fraków, kapeluszy, sukien na krynolinach, wianków i zapachu lawendy.

W inscenizacji oprócz Flory Briggs i Panny Młodej Augusty Schulz, pojawiła się nowa postać kobieca – Eugenia Wedel z małą córeczką, druhenką Eleonorą. Ich pojawienie się w sztuce nawiązuje do późniejszego połączenia rodów Briggsów i Wedlów na przełomie XIX i XX wieku.  Siostrzeniec  Johna i Alfreda Briggsów, Charles Whitehead, przyjedzie do Marek, aby tu zamieszkać i odziedziczyć fabrykę przędzalniczą w Markach po bezdzietnych wujach. To Charles Whitehead ożeni się z Eleonora Wedel i szybko doczekają się  licznego potomstwa  w Markach.  Ale o tym już w kolejnej inscenizacji pt. „W Pałacyku po Bitwie”, którą Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga postara się przygotować za rok, na kolejne „Mareckie Wianki” na powitanie lata 2017. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne wspólne tańczenie polskiego poloneza z angielskimi fabrykantami, które jak zwykle poprowadzi Flora Briggs oraz do wspólnej uczty dla ducha i ciała czyli „Mareckie Wianki 2017”!

Bogusława SieroszewskaW przedstawieniu udział wzięli aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”. John Briggs – Zbigniew Paciorek Flora Briggs – Bogusława Sieroszewska Alfred Briggs (pan młody) – Tomasz Paciorek Augusta (panna młoda) – Agnieszka Szafrańska Wilhelm Schultz (ojciec panny młodej) – Robert Mielczarek Rudolf Schultz (brat panny młodej) – Artur Rytel Andrianik Henry Grandt (konsul Wielkiej Brytanii) – Antoni Widomski Eugenia Wedel (druhna panny młodej) – Ewa Michalak Druhenki, dzieci mareckie – Ola Szafrańska, Maja Rogińska, Oliwia Rogińska, Julia Rogińska Jadzia (gosposia) – Marta Kutt Pomysł, scenariusz i reżyseria – Bogusława Sieroszewska Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”, „Marecką Wspólnotę Samorządową” przy współorganizacji z Urzędem Miasta Marki. 

Więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *