Radzieckie armaty przy ul. Bandurskiego w Markach.


W październiku 2009 roku na lokalnym portalu internetowym www.marki.net.pl został opublikowany przez Pana Radosława Deca link do filmu historycznego z II wojny światowej. W filmie tym przez kilka sekund można było zobaczyć radzieckie armaty ostrzeliwujące Warszawę z terenu Marek oraz najbliższych okolic. Niestety od wielu lat link do tego filmu był nieaktywny. Dziś udało się ponownie odnaleźć ten obraz w archiwach Stivena Spilberga (Steven Spielberg Film and Video Archive, USHM).

W filmie widzimy m.in. oddziały 47 i 70 armii 1 frontu białoruskiego prące na zachód. Jednakże to, co bezpośrednio dotyczy Marek rozpoczyna się od 5 minuty i 53 sekundy i trwa do 6 minuty.
W tej kilkusekundowej migawce pierwsze kadry ukazują radzieckie armaty w okolicach kapliczki Matki Boskiej przy ul. Chudoby na Białołęce ostrzeliwujące Warszawę (kilkaset metrów za cmentarzem przy ul. Bandurskiego w Markach). W następnych sekundach widzimy kolejny ostrzał. Tym razem armaty walą z łąki znajdującej się od południowej części kościoła parafii św. Izydora w Markach. W tle sam kościół i zabudowania gospodarcze. Dziś w tym miejscu, przy ul. Bandurskiego w Markach, znajduje się sklep Biedronka .

Zdjęcia do filmu zostały wykonane najprawdopodobniej przez radzieckiego operatora pod koniec września 1944 r.

Poniżej link do filmu.
http://www.ushmm.org/online/film/display/detail.php?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *