KALENDARIUM WAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ ZWIAZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIĄ STOWARZYSZENIA MARKI-PUSTELNIK-STRUGA
W pałacyku braci Briggsów odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Marki – Pustelnik – Struga.
Stowarzyszenie zamierza aktywnie uczestniczyć w życiu naszego miasta oraz podejmować działania mające na celu min. ochronę i pamięć jego dziedzictwa historycznego.
W zebraniu udział wzięło 21 członków założycieli.
1. Mariusz Boczoń
2. Marcin Boczoń
3. Izabela Brzezińska
4. Dariusz Chmielewski
5. Bogusław Dąbkowski
6. Paweł Gendek
7. Krzysztof Gendek
8. Wojciech Giemza
9. Michał Gruszczyński
10. Wojciech Jedliński
11. Jerzy Kot
12. Marek Mańk
13. Bogumiła Michalska
14. Andrzej Paciorek
15. Tomasz Paciorek
16. Zbigniew Paciorek
17. Jan Puścian
18. Marian Ryszard Sawicki
19. Bogusława Sieroszewska
20. Marek Szczepanowski
21. Mikołaj Szczepanowski
Prezesem stowarzyszenia został Zbigniew Paciorek. Przedstawiono Statut Stowarzyszenia i rozpoczęto starania o jego rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym.
O kościele parafii Św. Izydora w Markach
Odbyła się multimedialna prelekcja na temat historii i początków budowy świątyni oraz powstania parafii.
Przedstawiono również informacje dot. ludwisarni Stanisława Czerniewicza, która znajdowała się w Pustelniku przy ul Lipowej. W okresie od początków XX w., aż do 1939 r. była to jedna z największych ludwisarni w II Rzeczypospolitej. Właśnie w tej ludwisarni odlano w 1912 r. dwa dzwony, które znajdują się w Częstochowie w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
Na prelekcję, która wygłosili Zbigniew i Tomasz Paciorek przybyło ok. 100 parafian i mieszkańców Marek.
Konserwacja zabytkowego krzyża z wieży kościoła
Wyczyściliśmy i dwukrotnym malowaniem, odpowiednią farbą zabezpieczyliśmy przed korozją i czynnikami atmosferycznymi zabytkowy krzyż z wieży najstarszego mareckiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny parafii Św. Izydora. Odnowiliśmy także napis na granitowym głazie na którym umieszczono krzyż.
Wymiary krzyża: wysokość – 315 cm, rozpiętość ramion 145 cm.
W pracach wzięli udział: Tomasz Paciorek, Dariusz Chmielewski, Paweł Gendek, Marek Mańk, Łukasz Krzemiński i Zbigniew Paciorek Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ i TUTAJ
Wycieczka rowerowa „śladami życia i martyrologii mareckich Żydów”.
Odwiedziliśmy miejsca związane ze społecznością żydowską zamieszkującą Marki już od XVIII w.
W okresie międzywojennym na terenie gminy Marki zamieszkiwało ok. 12 % ludności wyznania mojżeszowego, głównie na terenie Pustelnika. W prelekcji wygłoszonej przez Zbigniewa Paciorka dowiedzieliśmy się o historii mareckich Żydów i ich wojennych losach. Udaliśmy się na miejsce, gdzie okupanci niemieccy w 1942 r. założyli getto – okolice cegielni Osinki przy ul. Dużej.
W wyprawie wzięło udział ok. 20 uczestników w tym grupa młodych przedstawicieli gminy żydowskiej w Warszawie. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
70 rocznica zbrodni na „Kruczku”.
Była to największa zbrodnia dokonanej przez wojska niemieckie w dniu 31 lipca 1944 r. w okolicach jeziorka „Kruczek” na mieszkańcach Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi. W tym historycznym miejscu odbyły się uroczystości upamiętniające to dramatyczne wydarzenie.
We mszy św. polowej sprawowanej przez ks. Zygmunta Wirkowskiego – proboszcza parafii pw. Św. Izydora Oracza wzięli udział burmistrzowie Marek – Janusz Werczyński, Zielonki – Grzegorz Dudzik oraz starosta pow. Wołomińskiego – Piotr Uściński. Prelekcję związaną z okolicznościami wydarzeń sprzed 70 lat wygłosił prezes SMPS – Zbigniew Paciorek. Następnie przedstawiciele organizacji społecznych, Wojska Polskiego, kombatantów, druhów OSP z Marek i Zielonki oraz mieszkańcy wymienionych miejscowości złożyli pod pomnikiem pomordowanych kwiaty i wiązanki, a harcerze zapalili znicze. W uroczystości brała udział Pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa, z której rodziny rozstrzelano 3 osoby–ojca, brata i siostrę. Pani Wanda, która jako kilkunastoletnia dziewczynka wraz z mamą pojawiła się po kilku dniach na miejscu zbrodni opowiadała (ze łzami w oczach i łamiącym się głosem) w zaciszu brzozowego lasku, zgromadzonym wokół niej słuchaczom o zbrodni sprzed 70 lat.
Wycieczka rowerowa „szlakiem prahistorycznego osadnictwa na terenie Marek”.
Udaliśmy się na miejsca, które zamieszkiwali przed tysiącami lat praprapramarkowianie i na których przeprowadzono wykopaliska archeologiczne. Odwiedziliśmy min. stanowisko tzw. kultury trzcinieckiej (1700 – 1300 przed Chrystusem), usytuowane na piaszczystej, nieco rozwianej wydmie przy skrzyżowaniu ulic Okólnej i Grunwaldzkiej, które było używane jako obozowisko. Odwiedziliśmy także stanowisko tzw. kultury wielbarskiej, której nosicielami byli Goci – Gepidzi (II w. po Chrystusie). Była to osada (okolice ulic Środkowej i Chopina) przy badaniu, której natrafiono min. na srebrne monety z czasów panowania cesarzy rzymskich: Kommodusa i Antoniusa Piusa, żelazne noże i groty strzał do łuku fragmenty naczyń i tkackie przęśliki. W liczącej ok. 10 km wyprawie, której przewodził z wykształcenia archeolog – Zbigniew Paciorek wzięło udział 11 uczestników.
Zbiórka darów dla Polaków na Białorusi i Ukrainie.
Wśród mieszkańców Marek zakończono zbiórkę darów przeznaczonych dla Polaków mieszkających w Rosji na Białorusi i Ukrainie. Zebrano przeszło 100 kg podręczników szkolnych, książek historycznych i z literaturą piękną, przyborów szkolnych: kredek, flamastrów, zeszytów, plecaków itp. Dary te zostały przekazane przez uczestników XIV Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego bezpośrednio do placówek polskich: szkół, przedszkoli ośrodków kultury.
W XIV Międzynarodowym Rajdzie Katyńskim, który w tym roku przejechał przez Marki wzięło udział 2 mieszkańców naszego miasta: Dariusz Chmielewski i Waldemar Czapliński. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Wycieczka rowerowa szlakiem walk Żołnierzy Armii Krajowej VII Obwodu „Obroża” II Rejonu „Celków Marki”.
Start nastąpił przy mareckim cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego skąd w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego mareckie oddziały AK formowały się do walki zbrojnej w ramach Akcji „Burza”.
Rowerzyści na dystansie ok. 15 km, odwiedzili miejsca walk i potyczek stoczonych przez naszych żołnierzy z okupacyjnymi wojskami niemieckimi stacjonującymi w Markach.
Okolicznościowy referat wygłosił i wycieczkę prowadził prezes SMPS –Zbigniew Paciorek. W wyprawie wzięło udział 12 osób. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” zarejestrowane.
przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy pod nr KRS 0000521099. Prezesem Stowarzyszenia został Zbigniew Paciorek.
„Szlakiem starodawnych kapliczek i szlaków komunikacyjnych na terenie Marek i najbliższych okolic”.
Wycieczka rowerowa. Na blisko 10 kilometrowej trasie niekiedy bardzo urokliwymi terenami poznawaliśmy to co zostało ze starodawnych dróg i szlaków komunikacyjnych. W wyprawie wzięło udział 12 osób.
Piknik parafialny „Pożegnanie lata u Św. Izydora”.
Działacze SMPS na specjalnie wydzielonym stanowisku zaprezentowali eksponaty związane z historią naszego miasta. Były to zabytki archeologiczne – toporki kamienne sprzed 3 tys. lat, fragmenty starożytnej ceramiki, stare księgi, banknoty, najstarsze cegły i dachówki z mareckich cegielni. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się militaria z okresu II wojny św., zgromadzone w prywatnym Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach i udostępnione przez ich właścicieli Krzysztofa i Pawła Gendek. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Wymiana krzyża przy pomniku 10 powieszonych Polaków przez wojska niemieckie w dniu 16 października 1943 r.
Przy ul Paderewskiego, zakończono demontaż krzyża upamiętniającego to tragiczne wydarzenie. Krzyż pochodzący z 1953 r. na skutek działania czasu i czynników atmosferycznych przerdzewiał i groził zawaleniem. Na jego miejsce zamontowano nowy krzyż z zachowaniem oryginalnych wymiarów (wysokość 395 cm, rozpiętość ramion 183 cm) i zdobień. Nowy krzyż został wykonany społecznie jako dar przez Dariusza Chmielewskiego. Natomiast elementy dekoracyjne odtworzone na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii min. w postaci rozety, liści i innych zdobień zostały artystycznie wykonane przez mareckiego kowala Tadeusza Rogalę.
Podnośnika- koparki użyczył bezinteresownie Sławomir Openchowski, a w pracach montażowych udział wzięli: Antoni Widomski, Artur Rytel-Andrianik, Wojciech Jedliński oraz Zbigniew i Łukasz Paciorek. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ i TUTAJ i
TUTAJ
40 rocznica likwidacji ostatniej z podwarszawskich – Mareckiej Kolei Dojazdowej.
Na skwerze Żołnierzy Wyklętych przy zabytkowym Parowozie (PX 48) odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę likwidacji „mareckiej ciuchci”, która w swój ostatni kurs z Radzymina do Warszawy wyruszyła 31 sierpnia 1974 r.
Odsłonięto specjalnie na to wydarzenie przygotowane tablice ze zdjęciami, które opracował Marek Mańk, ukazujące historię mareckiej kolejki.
Burmistrz Janusz Werczyński, w swym wystąpieniu zabrał nas w sentymentalną podróż do lat swojego dzieciństwa – wspominając dzieje i przygody związane z naszą ciuchcią. Przepiękna oprawę muzyczną zapewniła „Warszawska Kapela z Targówka” z Jankiem Rosłonem na czele, która przypomniała nieśmiertelne szlagiery ostatnich kilku dekad.
Następnie licznie zebrani mieszkańcy udali się do Mareckiego Ośrodka Kultury na wernisaż pt. „Zapomniany świat kolejki mareckiej” połączony z projekcją filmu dot. mareckiej kolejki – „Na wszystkich dworcach świata” z 1972 r. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Multimedialna relacja uczestnika XIV Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego – Dariusza Chmielewskiego.
W SP nr 1 odbyło się spotkanie połączone z wyświetlaniem zdjęć, opowiadaniem o przygodach związanych z rajdem, prezentacją przywiezionych pamiątek. Na świetlicy szkolnej zgromadziło się kilkadziesiąt osób głównie dzieci i młodzieży, ale były również osoby starsze interesujące się omawianą tematyką. Zaprezentowano także motor, którym Dariusz Chmielewski pokonał w dniach 23 sierpnia -14 września br. przeszło 8 tys. kilometrów i odwiedził 10 państw. Warto nadmienić, że drugim uczestnikiem rajdu był także mieszkaniec Marek – Waldemar Czapliński. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
XX Wileńska Sztafeta Niepodległości złożyła hołd żołnierzom 1920 r. na cmentarzu w Markach.
Ta jubileuszowa sztafeta pokonując 577 km z Warszawy do Wilna celem uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przebiegła przez nasze miasto. Część jej uczestników – głównie harcerze, rekrutujący się spośród wileńskiej młodzieży, polskiego pochodzenia, złożyli kwiaty i wieńce, zapalili znicze przy pomniku żołnierzy 1920 r., spoczywających na mareckim cmentarzu. Sztafecie przewodniczył ks. Dariusz Stańczyk – jej główny organizator.
Po uroczystościach patriotycznych poczęstowaliśmy harcerzy gorącą herbatą, kawą, kanapkami i przekąskami własnego wyrobu oraz ciastem i pączkami. Apetyty dopisywały bo padał deszcz i było chłodno Do zobaczenia za rok. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Wybory samorządowe do Rady Miasta Marki.
W wyborach samorządowych do Rady Miasta Marki SMPS wystawiło 17 kandydatów. Radnymi Rady Miasta Marki wybrani zostali: Zbigniew i Tomasz Paciorek.
Prelekcja, reportaż z XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
W Zespole Szkół nr 1 przy ul. Piłsudskiego 96 im Jana Pawła II odbyła się prelekcja dot. XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego wygłoszona przez jej uczestnika Dariusza Chmielewskiego.
Wśród licznie zgromadzonej młodzieży duże wrażenie zrobiły filmy i zdjęcia prezentowana podczas spotkania, a także fakt, że sam prelegent przyjechał na motocyklu liczącą przeszło 9 tys. km trasę rajdu. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
I Bal Markowiaka.
W hotelu Tenis House w Markach przy al. J. Piłsudskiego 117, odbył się I Bal Markowiaka. Wzięło w nim udział przeszło 80 członków, działaczy i sympatyków Stowarzyszenia. W trakcie balu, pomiędzy tańcami przeprowadzano, zabawy i konkursy z nagrodami. Można było wygrać min. egzemplarze I Tomu Rocznika Mareckiego oraz koszulki z logo SMPS.
Oprawę muzyczną zapewnił DJ „Siupa” – Marcin Sobolewski. Wideo kliknij TUTAJ i TUTAJ
Komin zabytek marecki.
Z cyklu Nasza Mała Ojczyzna w Mareckim Ośrodku Kultury prelekcję wygłosił Marek Borkowski, pasjonat historii, regionalista i znawca tematyki budowlanej. Przybliżył słuchaczom dzieje tej najwyższej w Markach budowli (ok. 55 m) używając sprzętu audiowizualnego i pięknej polszczyzny.
W 80 rocznicę śmierci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
członkowie Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” postanowili uczcić tę rocznicę i zorganizowali wycieczkę rowerową do Sulejówka-do Muzeum Józefa Piłsudskiego. Trasa wiodła przez malownicze tereny Zielonki i Rembertowa. Mimo czasami niesprzyjającej pogody warto było pokonać dystans blisko 40 km. Najmłodszy uczestnik rowerowej wyprawy -Szymon liczył 7 lat.
Odbyła się „I Marecka Noc Muzeów” – noc wspomnień.
Aktorzy, amatorzy ze Stowarzyszenia zagrali sztukę pt.: „Imieniny Flory Briggs”, do której scenariusz napisała Bogusława Sieroszewska. Inscenizacja odbyła się w oranżerii Pałacyku Briggsów. Oprócz inscenizacji teatralnej zwiedzający mogli obejrzeć historyczne eksponaty przygotowane przez właścicieli Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach -Krzysztofa i Pawła Gendek, wysłuchać prezentacji nt. ludwisarni w Pustelniku -działającej na początku XX w., spotkać się z żołnierzem Grupy Rekonstrukcji Historycznej WiN -Michałem Gruszczyńskim oraz zapoznać się z działalnością Katolickiego Gimnazjum im. Bł. Bronisława Markiewicza w Markach -Strudze. Więcej informacji zdjęć kliknij TUTAJ
I Armwrestling Cup Marki.
Po raz pierwszy w Markach rozegrano zawody w siłowaniu się na rękę. W zawodach, w których wzięło udział ok. 70 zawodników, rozgrywały się się podczas festynu szkolnego z okazji Dnia Dziecka na terenie szkoły podst. im. Kornela Makuszyńskiego.
Patronat honorowy tego sportowego wydarzenia objął burmistrz Marek Jacek Orych. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Markowianie w Bradford
Historyczny wyjazd do rodzinnego miasta braci Briggsów – Bradford był hołdem złożonym tej angielskiej rodzinie za ich wkład w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Marek.
W tej wyprawie udział wzięli: Marek Borkowski, Dariusz Chmielewski, Urszula Dzięcioł, Tomasz i Zbigniew Paciorek, Artur Rytel – Andrianik, Bogusława Sieroszewska, Agnieszka Szafrańska i Antoni Widomski.
Po Bradford Saltaire i okolicznych miejscowościach oprowadzała nas dr nauk historycznych Sarah Dietz – specjalizująca się w historii przemysłowej Bradford i naszych Marek. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Spływ Liwcem.
Spływ kajakowy rzeką Liwiec – jedną z piękniejszych na Mazowszu, zgromadził 30 uczestników tej wyprawy – członków i sympatyków Stowarzyszenia wraz z rodzinami. Po pokonaniu liczącej ok. 15 km rzecznej trasy, dotarliśmy do Liwia gdzie zwiedziliśmy zamek i obejrzeliśmy turniej rycerski. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Motocykliści XV Rajdu Katyńskiego w Markach.
Na zaproszenie SMPS oraz burmistrza Marek Jacka Orycha do Marek, na cmentarz parafii pw. Św. Izydora – Oracza pod pomnik poświęcony żołnierzom 1920 r. zajechała część motocyklistów biorących udział w XV Rajdzie Katyńskim. Motocykliści wzięli udział w uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy przy pomniku. Ugościliśmy ich gorącą kawą, herbatą i poczęstowaliśmy kanapkami i ciastem przygotowanym przez działaczy i sympatyków stowarzyszenia oraz władze miasta. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Odbył się X Jubileuszowy Piknik Parafialny pt.:„Pożegnanie lata u św. Izydora”,
w którym Stowarzyszenie wzięło aktywny udział. Specjalnie dla mieszkańców naszego miasteczka przygotowaliśmy inscenizację teatralną pt.: „Imieniny Flory Briggs”. Nasz spektakl był hołdem złożonym rodzinie Briggsów za ich wkład w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Marek oraz zaangażowanie finansowe w budowę i wyposażenie pierwszej mareckiej świątyni. Więcej zdjęć i informacji kliknij TUTAJ
Senator, prof. Jan Żaryn na prelekcji w Markach.
Na zaproszenie SMPS przybył do Marek do MOK wybitny znawca dziejów kościoła w Polsce prof. Jan Żaryn. Wygłosił prelekcję pt. Polska polityka historyczna na dziś. Dlaczego jest potrzebna?
W spotkaniu udział wzięło ok. 60 osób. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Żywa lekcja historii Marek.
Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach odbyła się „żywa” lekcji historii z udziałem Flory i Johna Briggsów – dawnych właścicieli fabryki przędzalniczej w Markach.
Specjalnie dla uczniów klas 4 członkowie Stowarzyszenia „Marki-Pustelnik-Struga” (Bogusia Sieroszewska -Flora Briggs i Zbigniew Paciorek -John Briggs) przebrali się w stroje z epoki, kiedy to na przełomie XIX i XX w Markach rozkwitał przemysł, by przybliżyć uczniom historię, ściśle związaną z przemysłowcami z Anglii. Dzieci były szczególnie zadowolone i nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Pytaniom o „dawne Marki” nie było końca.
Lekcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem i uznaniem nauczycieli przedmiotu z innych mareckich szkół. Wkrótce odbędą się kolejne „żywe” lekcje historii.
Fotoreportaż z wyjazdu do Bradford.
W Mareckim Ośrodku Kultury z cyklu „Nasza Mała Ojczyzna” odbyła się prelekcja Marka Borkowskiego pt.: „Śladami rodziny Briggsów -fotoreportaż z wyjazdu Markowian członków Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” do Bradford w Anglii”.
Była to swego rodzaju reporterska retrospekcja z wizyty, która odbyła się w czerwcu 2015 r. mająca na celu przybliżenie wspólnej historii -Bradford i Marek.
II Bal Markowiaka.
Zgromadził w gościnnej sali Domu Weselnego przy ul. Ruskowy Bród na Białołęce ok. 150 osób członków, działaczy i sympatyków Stowarzyszenia, którzy bawili się do białego rana przy muzyce DJ „Siupy” (Marcin Sobolewski). Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy związanej z dzwonami odlanymi w Pustelniku dla Jasnogórskiego Klasztoru.
Po uroczystej Mszy św. odprawianej przed cudownym obrazem MBCz w intencji samorządowców i mieszkańców Marek, kustosz Jasnej Góry ojciec Stanisław Rudziński odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą odlanie w 1912 dzwonów dla klasztoru w ludwisarni Stanisława Czerniewcza w Pustelniku k. Marek.
W uroczystościach brały udział władze samorządowe miasta Marki z burmistrzem Jackiem Orychem na czele.
Tablica została zaprojektowana i ufundowana z inicjatywy Stowarzyszenia. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Wśród studentów Uniwersytetu III Wieku w Markach.
Na zaproszenie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Markach, odbyła się prelekcja na temat historii naszego miasta oraz jego rozwoju przemysłowo-gospodarczo-kulturalnego na przełomie XIX i XX wieku z udziałem Flory i Johna Briggsów -dawnych właścicieli fabryki przędzalniczej w Markach.
Specjalnie dla mareckich studentów członkowie Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” (Bogusia Sieroszewska -Flora Briggs i Zbigniew Paciorek -John Briggs) przebrali się w stroje z epoki, by przybliżyć żakom-seniorom historię, ściśle związaną z przemysłowcami z Anglii. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Markowianie po raz drugi w Bradford
Na oficjalne zaproszenie władz miasta Bradford, marecka delegacja na czele z burmistrzem Marek Jackiem Orychem udała się do miasta, z którego pochodzą bracia Briggsowie. W spotkaniach towarzyszyła nam zaprzyjaźniona z Markami dr. Sarah Dietz.
W tej wyprawie o prócz burmistrza Marek udział wzięły następujące osoby:Artur Rytel Andrianik, Marek Borkowski, Dorota Billet, Dariusz Chmielewski, Robert Mielczarek, Katarzyna, Tomasz i Zbigniew Paciorek, Bogusława Sieroszewska (jako tłumaczka) oraz Antoni Widomski. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Odbył się I Międzynarodowy Rajd Motocyklowy Warszawa – Monte Cassino.
Trasa rajdu prowadziła przez 5 europejskich państw i liczyła ok. 5500 km. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, komandorem Dariusz Chmielewski, a pilotem Artur Sobótka. W rajdzie wzięło udział 33 motocyklistów w tym kilku zza granicy.
Zasadniczym celem rajdu było upamiętnienie bohaterskich czynów żołnierzy polskich z 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Relacja tv kliknij TUTAJ
II edycja „MARKI ARMWRESTLING CUP 2016″.
W dniu 4 czerwca 2016 r., odbyły się II zawody amatorów w siłowaniu na rękę „MARKI ARMWRESTLING CUP 2016″, zorganizowane przez Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA pod honorowym patronatem burmistrza miasta Marki – Jacka Orycha.
W zawodach wzięło udział blisko 60 uczestników. Do Marek przyjechali zawodnicy z różnych zakątków kraju, a także z Ukrainy… a nawet z samych Stanów Zjednoczonych – z Oklahomy. Więcej informacji i
zdjęć kliknij TUTAJ
„Mareckie Wianki”.
nowa impreza plenerowa, która – miejmy nadzieję wpisze się do kalendarza mareckich wydarzeń kulturalnych.
Dzięki najnowszej inicjatywie Stowarzyszenia- Marki-Pustelnik-Struga oraz wsparcia finansowego miasta Marki dołączyliśmy do grona miast, które wspólną biesiadą na powietrzu, tańcem i zabawami witają lato i w ten radosny sposób rozpoczynają wakacyjny sezon.
„Mareckie Wianki” rozpoczęły się prezentacją inscenizacji teatralnej pt. „Wesele u Briggsów” wg scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej, zagranej przez aktorów amatorów ze SMPS. Sztuka przedstawiała historyczne wydarzenie związane z Markami – ślub panny młodej Augusty Schulz z Alfredem Briggs, który odbył się w 1886 r. Spektakl zawierał wiele informacji dotyczących kultury i zwyczajów angielskich tamtych czasów.
Następnie rozpoczął się koncert na żywo kapeli, a ok. godz.20.00 udaliśmy się na brzeg rzeczki Długiej z wiankami przygotowanymi przez Panie z Uniwersytetu III Wieku oraz Tereskę Paciorek. Kilkanaście tych wianków z zapalonymi świeczkami pięknie prezentowały się na rzece wśród zapadających ciemności.
Zabawa przy suto zastawianych stołach, grillach i podręcznych barkach przeciągnęła się prawie do północy.
To nowe w Markach wydarzenie kulturalne zgromadziło kilkuset mieszkańców i współfinansowane było przez Urząd Miasta Marki i Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Marecka karawaka znów na swoim miejscu.
W renowacji jednego z najstarszych mareckich krzyży postawionych przez markowian za ocalenie od epidemii cholery w latach 70 XIX w. wzięli udział działacze stowarzyszenia: Wojciech Jedliński, Dariusz Chmielewski i Zbigniew Paciorek. Renowacja obejmowała demontaż krzyża, czyszczenie i kilkukrotne malowanie środkami konserwującymi. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ i TUTAJ
Spływ kajakowy rzeką Wkrą. Pierwsza wyprawa.
Przepłynęliśmy dystans ok. 15 km, później było ognisko z kiełbaskami. W spływie wzięło udział 30 osób. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
OFF Road Marki.
Po raz pierwszy w Markach odbył się pokaz możliwości jazdy samochodów terenowych „Off Road Marki 2016. Jest Moc”.
Na specjalnie wytycznej i przygotowanej trasie w pokazach jazdy w terenie wzięło udział 30 samochodów terenowych oraz tzw. suvóv. Te swego rodzaju zawody nie rozgrywano w kategoriach czasowych.
Na uczestników tego emocjonującego wydarzenia sportowego czekał też serwowany nieodpłatnie poczęstunek gorące napoje, karkówka, kiełbaska, kaszanka prosto z usytuowanego nad ogniskiem grilla oraz wyśmienity żurek. W imprezie, która przerodziła się w piknik rodzinny wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców nie tylko Marek. Były całe rodziny z dziećmi i wnukami.
Głównymi organizatorami i sponsorami imprezy byli:
Stowarzyszenie Marki- Pustelnik-Strugam oraz TOYOTA Marki.
W przygotowaniach do tego wydarzenia wzięli udział: Renata Lipka, Ewa Michalak, Agnieszka Szafrańska, Wojciech Czapliński, Maciej Szkudlarek, Krzysztof Banaś oraz Radni Rady Miasta Marki: Anna Grochowska, Tomasz Paciorek, Zbigniew Paciorek. Video zaproszenie kliknij TUTAJ, relacja kliknij TUTAJ
Porządkowaliśmy groby.
W przededniu Święta Zmarłych uporządkowaliśmy grób rodzinny Garwolińskich, znajdujący się na najstarszej mareckiej nekropolii przy ul Bandurskiego. Rodzina ta została zamordowana w dniu 19 grudnia 1943r. przez zbrojne bandy grasujące wówczas na terenie Marek i okolic.
W pracach porządkowych udział wzięli: Bogusława Sieroszewska, Dariusz Chmielewski i Zbigniew Paciorek. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Zajęcia ze studentami z Uniwersytetu III Wieku w Markach.
W ramach działań statutowych, członkini SMPS Ewa Michalak, nauczycielka i tłumaczka języka francuskiego, dyplomowana pedagog, przeprowadziła kilka bezpłatnych lekcji języka francuskiego wśród studentek z Uniwersytetu III Wieku w Markach. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Prezentacja makijażu.
Anna Grochowska działaczka SMPS przeprowadziła specjalnie dla studentek Uniwersytetu III Wieku w Markach bezpłatną prezentację makijażu klasycznego. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Prelekcja w Uniwersytecie III Wieku.
Na zaproszenie Uniwersytetu III Wieku w Markach, uczestnicy I Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Warszawa – Monte Cassino przeprowadzili multimedialną prelekcję na temat tego doniosłego wydarzenia.
W prelekcji udział wzięli Krzysztof Banaś, Zbigniew Paciorek – uczestnicy Rajdu oraz Renata Lipka członkini SMPS. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Mikołajki z OFF ROAD DLA KAŻDEGO.
Na uczestnictwo w praktycznym sprawdzianie samochodów terenowych i SUV ów do Marek przyjechało ok. 50 pojazdów. Na liczącej ok. 500 m trasie z licznymi podjazdami, zeskokami, przeszkodami, dołami w błocie i glinie sprawdzano umiejętności kierowców i wytrzymałość ich pojazdów. W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami można było się posilić w serwowanych za darmo na grillu karkówką i kiełbaskami, domowego wypieku ciastami oraz ogrzać przy ognisku.
Kulminacyjnym punktem był jednak przyjazd Św. Mikołaja, który nie żałował zgromadzonym z rodzicami dziećmi prezentów i słodyczy.
W czasie tegoż sportowo-integracyjnego wydarzenia, kwestowano na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Równem pow. wołomiński i zebrano 2.031 zł. Video zaproszenie kliknij TUTAJ, relacja z wydarzenia kliknij TUTAJ
III Bal Markowiaka.
zgromadził w gościnnej sali Domu Weselnego przy ul. Ruskowy Bród na Białołęce ok. 170 osób, którzy bawili się, brali udział w konkursach i zabawach do białego rana. Oprawę muzyczną przygotował i prowadził DJ „Siupa” (Marcin Sobolewski). Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Uczestnicy I Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Warszawa – Monte Casino w SP nr 1.
Na zaproszenie Danuty Pazikowskiej dyrektor szkoły podst. nr 1 w Markach im. Kornela Makuszyńskiego, motocykliści biorący udział w I Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Warszawa – Monte Cassino, przeprowadzili prelekcję reportażowo-historyczną dot. tegoż wydarzenia.
Uczestnicy rajdu podkreślali w swoich wypowiedziach, że zasadniczym celem Rajdu było i jest zachowanie pamięci o bohaterskich czynach żołnierzy polskich z II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Naszą inicjatywą – mówili: chcemy – po latach – oddać im hołd. Jego wyrazem były składane wieńce, palone znicze i wygłaszane prelekcje w miejscach walk II Korpusu z wojskami niemieckimi, a także na grobach żołnierzy polskich poległych w tych bojach o wyzwolenie, Bolonii, Ankony, Loreto i innych miejscowości położonych na terenie Włoch.
Absolwent, a później nauczyciel historii tej najstarszej mareckiej placówki oświatowej -Zbigniew Paciorek, podkreślił, że idea rajdu wpisuje się w szeroko pojętą politykę historyczną oraz ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, które upamiętniają wielu wiernych żołnierzy Rzeczypospolitej, walczących o jej wolność w okresie II Wojny Światowej.
W trakcie prelekcji podkreślono, że jednym z żołnierzy II Korpusu był markowianin Marian Wiśniewski, który przeszedł cały szlak bojowy z tą jednostką. Pełnił także funkcje osobistego, zaufanego barmana gen. Władysława Andersa.
W spotkaniu z dziećmi udział wzięli: Dariusz Chmielewski – komandor rajdu, Krzysztof Banaś – wicekomandor rajdu, Zbigniew Paciorek – uczestnik rajdu odpowiedzialny za sprawy historyczne i prezes Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”, które było organizatorem I Międzynarodowego Rajdu Warszawa – Monte Cassino.
Na zakończenie spotkania Pani dyrektor szkoły Danuta Pazikowska w ramach podziękowania, zaprosiła prelegentów na smakowity, dwudaniowy obiad serwowany w szkolnej stołówce. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
III edycja mareckiego Off Road.
odbyła się III edycja mareckiego Off Road. Tym razem było to wydarzenie zorganizowane specjalnie dla Pań z okazji przypadającego na dzień 8 marca –Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia było: Stowarzyszenie „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” oraz TOYOTA Marki. Więcej zdjęć i filmików kliknij TUTAJ
Prelekcja w Dąbrówce.
Uczestnicy I Międzynarodowego Rajdu Motocyklowego Warszawa-Monte Cassino na prelekcji w Publicznym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce pow. wołomiński.
Wśród liczne zgromadzonej na sali gimnastycznej młodzieży przeprowadzono prelekcję związana z Rajdem oraz przedstawiono kontekst historyczny związany z walkami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.
Na koniec tej jakże innej lekcji historii, przeprowadzono wśród licznie zebranej rzeszy gimnazjalistów konkurs historyczny związany z tematyka Rajdu. Trzy najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone koszulkami z logo rajdu.
Na koniec spotkania młodzież dzieci mogła zbliżyć się do motocykla, wsiąść na niego, przymierzyć kask, usłyszeć pracę silnika, zrobić pamiątkowe zdjęcia.
W spotkaniu z gimnazjalną młodzieżą udział wzięli: Dariusz Chmielewski – komandor rajdu, Krzysztof Banaś – wicekomandor rajdu, Zbigniew Paciorek – uczestnik rajdu odpowiedzialny za sprawy historyczne i prezes Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”, które było organizatorem I Międzynarodowego Rajdu Warszawa – Monte Cassino. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
II Międzynarodowy Rajd Motocyklowy Warszawa- Monte Cassino.
Trasa rajdu prowadziła przez 7 europejskich państw i liczyła ok. 6 tys. km. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, komandorem Dariusz Chmielewski, wicekomandorem i pilotem Krzysztof Banaś W rajdzie wzięło udział 21 motocyklistów w tym kilku zza granicy.
Za sprawy logistyczne odpowiadał Artur Rytel-Andrianik.
Zasadniczym celem rajdu było upamiętnienie bohaterskich czynów żołnierzy polskich z 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa.
Rajd zakończył się 25 maja 2017 r. we Lwowie, gdzie część uczestników rajdu podarowała dla najbardziej dotkniętych losem Polaków dary min. w w postaci artykułów spożywczych i środków czystości. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Marki Armwrestling Cup III.
Odbyła się już III edycja zmagań siłaczy na rękę organizowana przez Stowarzyszenie MPS przy objęciu patronatem honorowym przez burmistrza Marek Jacka Orycha. Tym razem zawody odbywały się na terenie szkoły podstawowej nr 2 im. Żołnierzy Armii Krajowej II Obwodu Celków -Marki.
W zawodach którym przyglądało się setki kibiców, wzięło udział blisko 80 uczestników w tym również z zagranicy. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Johna i Flory Briggs.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”oraz zaangażowaniu parafian dniu11 czerwca 2017 r. o godz. 9:00 w kościele parafii św. Izydora w Markach miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej jednym z głównych fundatorów budowy i wyposażenia tego najstarszego w Markach kościoła –Florze i Johnowi Briggsom.
Po Mszy św., odprawionej w intencji parafian w 50 lecie nadania praw miejskich oraz w 100 lecie powstania parafii, odbyła się krótka prelekcja historyczna na temat fundatorów naszej mareckiej świątyni. Prelekcję wygłosił Prezes Stowarzyszenia „MPS” –Zbigniew Paciorek, regionalista i pasjonat historii.
Po prelekcji, uroczystego odsłonięcia i poświęcanie tablicy pamiątkowej dokonał proboszcz parafii św. Izydora ks. Kazimierz Sztajerwald. W odsłonięciu tablicy licznie uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta, władze samorządowe Marek oraz delegacja z Bradford- rodzinnego miasta Briggsów z dr Sarą Dietz na czele.
Inicjatorką powstania i zamontowania tablicy pamiątkowej jest–Bogusława Sieroszewska,wiceprezes Stowarzyszenia ”MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”.
Tablica znajduje się w kościele parafii św. Izydora przy Al. Marsz. J. Piłsudskiego 93 w Markach, wchodząc do kościoła głównym wejściem po jego lewej stronie.
Napis na tablicy brzmi:
PAMIĘCI FLORY Z GRANZOWÓW BRIGGS
1861-1938
JEJ MĘŻA
JOHNA BRIGGSA
1856-1911
GŁÓWNYCH FUNDATORÓW BUDOWY I WYPOSAŻENIA TEJ SWIĄTYNI
W 100 LECIE POWSTANIA PARAFII
1917-2017
WDZIĘCZNI PARAFIANIE. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Senator prof. Jana Żaryn na spotkaniu z mieszkańcami Marek.
Spotkanie odbyło się w Pałacyku Briggsów. Tematy poruszane przez senatora Żaryna związane były min. z aktualną sytuacją społeczno-polityczną w kraju i za granicą oraz programem polityki historycznej przygotowywanej prze Senat RP. Relacja ze spotkania kliknij TUTAJ
Spływ kajakowy rzeką Bug.
Tym razem członkowie Stowarzyszenia wraz rodzinami i znajomymi uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Bug na odcinku liczącym ok. 13 km od Małkini do Broku. W spływie wzięło udział 25 osób. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Nadanie hali widowiskowo – sportowej przy szkole podst. nr 4 w Markach – Pustelniku imienia Bożeny Gniedziuk – Markiewicz.
Włączyliśmy się w uroczystości związane z tym wydarzeniem fundując rol ap przedstawiający naturalnej wielkości sylwetkę reprezentantki Polski w piłce ręcznej.
Spektakl teatralny.
Z okazji 100-lecia parafii św. Izydora w Markach na scenie Domu Katolickiego członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w inscenizacji teatralnej pt. „KOLACJA DLA DARCZYŃCY”, czyli jak ks. Jakub Dąbrowski kościół w Markach budował, wg scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej.
OBSADA:
ks. Jakub Dąbrowski – Artur Rytel-Andrianik,
Flora Briggs – Bogusława Sieroszewska
John Briggs – Zbigniew Paciorek,
Alfred Briggs – Tomasz Paciorek,
Augusta Briggs – Agnieszka Szafrańska,
hrabia Maksymilian Małachowski – Robert Mielczarek
hrabina Augusta Małachowska – Anna Grochowska,
Szlomo Halber – Marcin Tuźnik.
W dawnej sali kinowej Domu Katolickiego spektakl obejrzało ok. 200 widzów. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ
Powtórka spektaklu „Kolacja dla darczyńcy”.
ze względu na duże zainteresowanie i prośby parafian o powtórkę przedstawienia, dokładnie w 118 rocznicę odprawienia w tej najstarszej mareckiej świątyni, pierwszej Mszy Św. i poświęcenia surowych murów kościoła, odbyła się powtórka spektaklu, którego premiera miała miejsce w dniu 22 października 2107 r. na scenie Domu Katolickiego parafii Św. Izydora – Oracza w Markach. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
IV Bal Markowiaka.
W Domu Weselnym „Osada Augustów” na warszawskiej Białołęce odbyła się IV edycja Balu Markowiaka. W zabawach i tańcach do samego rana uczestniczyło 146 osób pochodzących z Marek i okolicznych miejscowości. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Markowianie u prezydenta RP.
W pałacu prezydenckim odbyło się spotkanie poświęcone Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Specjalnie na to spotkanie zostali zaproszeni mieszkańcy Marek, członkowie Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA” – Zbigniew Paciorek, Tomasz Paciorek i Artur Rytel-Andrianik.
Sprawiedliwi wśród narodów świata to herosi wśród społeczeństwa i zasługują na szczególny szacunek -tymi słowami rozpoczął spotkanie Prezydent Andrzej Duda. Na sali zgromadzili się zarówno ci, którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji jak i Ci, którzy zostali przez Polaków uratowani. Była to żywa lekcja historii.
Spotkanie z Prezydentem miało również akcent marecki. Jedni ze współautorów I Tomu Rocznika Mareckiego – Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek – przekazali Prezydentowi Dudzie zadedykowaną publikację, w której min. zostały przedstawione bohaterskie postawy mieszkańców Marek ratujących przed niechybną śmiercią swych żydowskich sąsiadów. Wielu z nich za pomoc Żydom zapłaciło życiem. Prezydent Duda pogratulował członkom Stowarzyszenia ich działalności. Podziękował za propagowanie prawdy historycznej i krzewienie postaw patriotycznych. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Wieczór autorski Bogusławy Sieroszewskiej.
w ramach inauguracji w Markach rocznicy 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w MOK odbył się wieczór autorski Bogusławy Sieroszewskiej. Ta utalentowana autorka poezji patriotycznej, scenarzystka, aktorka, zaprezentowała kilka swoich poematów inspirowanych twórczością min. Juliusza Słowackiego i Bolesława Leśmiana oraz zaśpiewała kilka pieśni patriotycznych poświęconych pamięci Sybiraków i Żołnierzy Wyklętych.
W spotkaniu wzięło udział przeszło 50 osób.
Początek cyklu prelekcji o dziejach Marek.
również w ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz realizując cele statutowe SMPS w MOK odbył się pierwszy z kilkunastu wykładów, prelekcji poświęconych historii naszego miasteczka. Zbigniew Paciorek, który jest pomysłodawcą spotkań zainaugurował pierwsze z nich , które poświęcone zostało „archeologii Marek”. Kolejne spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, we czwartek o godz. 17.00
Msza Św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych oraz Ojczyzny.
z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele najstarszej mareckiej parafii pw Św. Izydora w niedzielę 4 marca br., odprawiona została Msza Św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych oraz Ojczyzny. Obchody, mające na celu oddanie hołdu bohaterom Powstania Antykomunistycznego. Od od kilku lat odbywają się w parafii św. Izydora z inicjatywy Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga.
Jak co roku nie zabrakło Grupy Historycznej Niepodległość, która przybyła na uroczystość ze swoim sztandarem dowódcą Andrzejem Górskim. W Grupie aktywnie działa marecka rodzina Państwa Izabeli i Tomasza Kaczyńskich z Zieleńca.
Przed Mszy Św. o godz. 10.30 i bezpośrednio po niej odbyło się śpiewanie pieśni partyzanckich zebranych i promowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Do śpiewania bojowych pieśni sprzed lat czynnie włączył się Marecki Uniwersytet III Wieku. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Profesor i senator RP Jan Żaryn w Markach.
przeprowadził prelekcję: relacje polsko-żydowskie – wczoraj, dziś, jutro.
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjno-bankietowej firmy R@M Micharelli w Markach – Strudze. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.
Najstarsze źródła pisane dot. Marek. Prelekcja w MOK.
W MOK odbyła się druga z prelekcji poświęconych dziejom Marek. Tym razem omówiono i pokazano na przeźroczach, najstarsze źródła pisane, relacje, wzmianki historyczne związane z Markami. Przedstawiono także genezę dot. nazwy naszej miejscowości.
Wykład poprowadził Zbigniew Paciorek – regionalista, historyk, pasjonat dziejów Marek. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób.
Wierzymy, że te spotkania przyczynią się do uczczenia i uświetnienia rocznicowych obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Prelekcji wysłuchało 25 osób. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Warsztaty dziennikarskie na Uniwersytecie III Wieku w Markach.
Rozpoczął się cykl warsztatów dziennikarskich mających na celu przybliżenie słuchaczom Uniwersytetu w Markach zawodu dziennikarza. Po wstępie z teorii i historii dziennikarstwa oraz historii prasy, studenci przeszli do zadań praktycznych – przygotowali artykuł prasowy dotyczący wznowienia działalności uczelni, po przerwie spowodowanej remontem pomieszczeń.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele emocji przy tworzeniu materiału prasowego.
Sukcesywnie, słuchacze zostaną zapoznani ze specjalizacją radiową, telewizyjną oraz „dziennikarstwem internetowym”. Miejmy nadzieję, iż po zakończeniu warsztatów spośród mareckich seniorów zostaną wyłonieni nowi adepci sztuki dziennikarskiej.
Warsztaty prowadził Tomasz Paciorek, absolwent studiów dziennych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent studiów doktoranckich z ekonomii Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marki.
Rajd Motocyklowy do Górek Kampinoskich.
Sekcja motocyklowa Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA na zaproszenie radnej powiatu zachodniego-Anny Wieszczyckiej uczestniczyła w Rajdzie Powstania Styczniowego w Górkach Kampinoskich. Rajd ten jest swego rodzaju hołdem, który oddajemy Powstańcom Styczniowym 1863 r.
Rajd Kampinoski śladami Powstańców Styczniowych wpisuje się w coroczne wydarzenie upamiętniające stracenie młodzieży powstańczej w Górkach Kampinoskich przy Sośnie Powstańczej 1863 r. i był zorganizowany już po raz szósty. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Prelekcja w MOK – „Rola i wkład rodziny Briggsów w rozwój kulturowy i cywilizacyjny Marek”.
To już kolejna prelekcja, na której w przestrzeni historycznej ukazywane są dzieje naszej miejscowości. Tym razem autor wykładu, prelekcji – Zbigniew Paciorek starał się udowodnić tezę o ogromnym wkładzie angielskiej rodziny pochodzącej z Bradford – Briggsom w rozwój kulturowy i cywilizacyjny Marek. Podkreślił min. ich wkład w budowę i wyposażenie pierwszej mareckiej świątyni.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Majówka rowerowa szlakiem starodawnych mareckich kapliczek,
Dotarliśmy do kapliczek usytuowanych przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego
i Ks. bp. Władysława Bandurskiego, przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej i Sosnowej
przy ul. Stanisława Chudoby (Warszawa – Białołęka) oraz przy ul. Spacerowej w Markach – Strudze.
Ostatnia z odwiedzonych kapliczek znajduje się przy u. Głównej w Markach – Zieleńcu gdzie była też meta wycieczki.
Tu też przy rozpalonym ognisku posililiśmy się kiełbaskami. O godz. 19.00 uczestniczyliśmy w nabożeństwie majowym i mszy św. polowej celebrowanej przez ks. proboszcza parafii pw. Św. Izydora – Oracza – ks. Kazimierza Sztajerewalda.
W wyprawie rowerowej wzięło udział 20 osób. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ
Premiera spektaklu pt. ” w Pałacyku po bitwie”.
Na nowej scenie Mareckiego Ośrodka Kultury, po raz kolejny Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga występem o tematyce patriotyczno-niepodległościowej uczciło trwający Rok Jubileuszowy – 100 lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym razem była to premiera spektaklu teatralnego o Bitwie Warszawskiej 1920 roku pt. W Pałacyku po Bitwie. Scenariusz do sztuki Bogusława Sieroszewska oparła w większości na opowiadaniu Stefana Żeromskiego pt. „Na probostwie w Wyszkowie” oraz specjalnym wydaniu Kuriera Warszawskiego z 15 sierpnia 1920 r. Jest to kolejna sztuka promująca lokalną historię angielskiej rodziny Briggsów przybyłej do Marek w roku 1883 z Bradford, w północnej Anglii. Jednak, tym razem sztuka jest o wiele ważniejsza, gdyż splata się z historią Warszawy i Polski. Oranżeria Pałacyku Briggsów w Markach zamienia się w sztab generałów Wojska Polskiego–Lucjana Żeligowskiego i Jana Rządkowskiego, osobiście zaangażowanych w wyzwalanie Radzymina z rąk czerwonoarmistów.
W spektaklu wystąpili:
Ks. Jakub Dąbrowski – Robert Lisowski
Flora Briggs – Bogusława Sieroszewska
Augusta Briggs – Agnieszka Szafrańska
Alfred Briggs – Tomasz Paciorek
Gen. Lucjan Żeligowski – Zbigniew Paciorek
Gen. Jan Rządkowski – Robert Mielczarek
Charles Whitehead – Bartłomiej Kryca
Eleonora Whitehead z d. Wedel – Daria Woźniak
Gosposia Jadzia – Grażyna Kurek
Konferansjer – Anna Grochowska. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Wycieczka do Muzeum Kolei Wąskotorowych w Sochaczewie.
W drugą niedzielę lipca kierowani sentymentem do „ciuchci”, markowianie wspólnie wybrali się na przejażdżkę kolejką wąskotorową z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej, która w sezonie wakacyjnym cieszy się dużą popularnością na Mazowszu. W tej wyprawie udział wzięło 20 osób z tego połowa to dzieci. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Flora i John Briggs w mareckim przedszkolu „Smerfy”.
Doszło do doszło do ciekawego spotkania z historią. Poruszony został temat elementów herbu mareckiego oraz budowli mareckich, takich jak szkoła elementarna z wieżą, komin, pałacyk – ściśle związanych z rodziną angielskich fabrykantów i filantropów Marek– braci Briggsów. Dzieci uświadomiły sobie, że Marki mają angielskie korzenie.
Pogadankę z dziećmi przeprowadzili: Zbigniew Paciorek, który od lat wciela się w rolę Anglika Johna Briggsa z Bradford w Anglii oraz Bogusława Sieroszewska, autorka scenariuszy o angielskich fabrykantach w Markach, która pasjonuję się biografią Flory Briggs. Więcej informacji i zdjęć kliknij TUTAJ
Kolejny wykład o dziejach Marek.
W MOK odbyła się prelekcja (część I) poświęcona tym razem genezie powstania i początkach budowy najstarszej mareckiej świątyni i parafii pw. Św. Izydora – Oracza. Wykład przy użyciu środków audiowizualnych poprowadził Zbigniew Paciorek – prezes Stowarzyszenia-Marki-Pustelnik-Struga oraz regionalista, historyk, pasjonat dziejów Marek.
Wierzymy i mamy nadzieję, że te comiesięczne prelekcje, wykłady przyczynią się do uczczenia i uświetniania rocznicowych obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Kolejny spektakl „w pałacyku po bitwie”.
Tym razem w zabytkowej scenerii oranżerii Pałacyku Briggsów odbyła się kolejna inscenizacja spektaklu napisanego wg. scenariusza Bogusławy Sieroszewskiej.
Na zakończenie spektaklu dzieci z przedszkola Smerfy przy ul. Szpitalnej 5, zauroczyły zgromadzonych na sali widzów śpiewem kilku pieśni patriotycznych.
W spektaklu wystąpili:
Ks. Jakub Dąbrowski – Robert Lisowski
Flora Briggs – Bogusława Sieroszewska
Augusta Briggs – Agnieszka Szafrańska
Alfred Briggs – Tomasz Paciorek
Gen. Lucjan Żeligowski – Zbigniew Paciorek
Gen. Jan Rządkowski – Robert Mielczarek
Charles Whitehead – Krzysztof Gołaszewski
Eleonora Whitehead z d. Wedel – Anna Grochowska
Gosposia Jadzia – Grażyna Kurek
Konferansjer – Jacek Gołaszewski
Trzecia inscenizacja sztuki w „Pałacyku po bitwie”.
Na zaproszenie dyrekcji i grona pedagogicznego szkoły podstawowej nr 1im. Kornela Makuszyńskiego, kolejny spektakl, zgromadził na sali gimnastycznej ok. 300 uczniów tej szkoły i liczne grono przybyłych gości.
Po zakończeniu przedstawienia dyrektor tej placówki – Danuta Pazikowska zaprosiła aktorów na obiad do szkolnej stołówki.
W spektaklu wystąpili:
Ks. Jakub Dąbrowski – Robert Lisowski
Flora Briggs – Bogusława Sieroszewska
Augusta Briggs – Agnieszka Szafrańska
Alfred Briggs – Tomasz Paciorek
Gen. Lucjan Żeligowski – Zbigniew Paciorek
Gen. Jan Rządkowski – Robert Mielczarek
Charles Whitehead – Bartłomiej Kryca
Eleonora Whitehead z d. Wedel – Anna Grochowska
Gosposia Jadzia – Grażyna Kurek
Konferansjer – Magdalena Stefańska. Więcej zdjęć kliknij TUTAJ