W Narodowym Dniu Pamięci Polaków Ratujących Żydów – 24 marca 2022 – Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga przeprowadziło ANKIETĘ HISTORYCZNĄ sprawdzającą poziom wiedzy na temat RODZINY BANASZKÓW zamordowanej za ukrywanie za szafą w swoim domu, przy ul. Zabawnej w Markach-Pustelniku, rodziny żydowskiej zbiegłej z warszawskiego getta w 1943 r.
Serdeczne podziękowanie i gratulacje składamy siostrom Franciszkankom Rodziny Maryi z ul. Kasztanowej w Pustelniku oraz harcerzom ZHR mareckiego 62. Szczepu „Gaudium” za udzielenie prawidłowych odpowiedzi (100%) na pytania dotyczące okoliczności śmierci i pochówku Rodziny Banaszków; Marianny, Władysława i Stasi, ukrywających Żydów, jak również dalszych losów ukrywanej rodziny Feldszuhów, której udało się w porę uciec z Pustelnika. Wyniki pozostałych ankiet wyraźnie wskazują na to, że Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga ma duże pole do działania w celu podnoszenia świadomości historycznej mieszkańców Marek i usystematyzowania w zbiorowej pamięci wydarzeń, które rozgrywały się na terenie naszego miasta, będącego wtedy jeszcze oddzielnymi wioskami – Marki, Pustelnik i Struga.
Ogromnie cieszy fakt, że pod Pomnik Rodziny Banaszków, odsłonięty 15 września 2020 r. na dziedzińcu kościoła parafii Św. Izydora przez Instytut Pileckiego oraz krewnego rodziny Banaszków, Jacka Szewczaka, po raz pierwszy- 24 marca 2022 r. – przybyła młodzież marecka, reprezentująca wszystkie placówki oświatowe w naszym mieście.
Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga przygotowuje kolejną ankietę historyczną na Dzień Pamięci Siostry Matyldy Getter 14 maja 2022, aby utrwalić w pamięci wielkie dzieła Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i bohaterstwo ich Matki Przełożonej, uhonorowanej przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, wraz z siedemnastoma innymi siostrami, medalami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie historycznej, skupiającej uwagę na wydarzeniach i postaciach istotnych dla historii Marek-Pustelnika.