W niedzielę 11 października br., Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga złożyło roboczą wizytę na Jasnej Górze w celu ustalenia z Ojcami Paulinami odpowiedniego miejsca na umieszczenie tablicy informacyjnej o Dzwonach Jasnogórskich.
Niewielu markowian zdaje sobie sprawę z faktu, że największe dzwony na Jasnej Górze o nazwach „Maryja” i „Paweł Pustelnik” zostały odlane w nieistniejącej już dziś ludwisarni Stanisława Czerniewicza w Pustelniku, leżącym w dzisiejszym obrębie miasta Marki. Miało to miejsce ponad sto lat temu, w 1912 r.
Od lewej: dzwon „Maryja” i dzwon „Paweł Pustelnik”
Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga zostało serdecznie przyjęte przez ojca Stanisława Rudzińskiego, historyka sztuki oraz konserwatora Cudownego Obrazu Czarnej Madonny, który na powitanie mareckiej delegacji o godz. 10.30 uruchomił trzy największe Dzwony Jasnogórskie! Tak uroczyste powitanie, jakie markowianom zgotował ojciec Stanisław, należy niewątpliwie do rzadkości. Bezpośrednie wsłuchiwanie się w czyste spiżowe drgania monumentalnych dzwonów dostarczyło niezapomnianych wzruszeń, za które Stowarzyszenie pozostaje niezmiernie wdzięczne. (Aby obejrzeć krótkie video z momentu, w którym dzwony „Maryja” i Paweł Pustelnik” rozpoczynają swe bicie kliknij TUTAJ)
Od lewej: Artur Rytel-Andrianik, O. Stanisław Rudziński, Zbigniew Paciorek, Dariusz Chmielewski, Tomasz Paciorek, Bogusława Sieroszewska.
Wizyta Stowarzyszenia na Jasnej Górze obejmowała również uczestnictwo we Mszy św. odprawionej przez o. Stanisława Rudzińskiego w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00, po której członkowie zostali zaproszeni na niedzielny pauliński obiad. Warto wspomnieć, że w pamiętnej, przebiegającej w niezwykle rodzinnej atmosferze wizycie na Jasnej Górze brały udział trzy pokolenia markowian, z najstarszym uczestnikiem wycieczki – mamą radnych Marek, braci Paciorków – Władysławą oraz najmłodszym uczestnikiem, Klaudią, córką Dariusza Chmielewskiego, pomysłodawcy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Marki – Monte Cassino.
Od lewej: Tomasz Paciorek, Władysława Paciorek, Zbigniew Paciorek, Klaudia Chmielewska, O. Stanisław Rudziński
Na umieszczenie mareckiej tablicy informacyjnej, która jest inicjatywą Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, ojciec Stanisław zaproponował idealne miejsce na Wałach Jasnogórskich, vis a vis historycznych, ponad stuletnich Dzwonów. Miejsce to jest szczególnie uczęszczane przez pielgrzymów ze względu na sąsiedztwo pierwszej stacji Drogi Krzyżowej, notabene ufundowanej przez pielgrzymów warszawskich w tym samym czasie, kiedy w Pustelniku były odlewane Dzwony Jasnogórskie – „Maryja” i „Paweł Pustelnik”.
Przymiarkę do przyszłego zamontowania tablicy upamiętniającej robią: od lewej, tyłem Dariusz Chmielewski i dalej Artur Rytel-Andrianik.
Na eksponowanej ścianie pomiędzy dwoma zaślepionymi oknami wystarczy miejsca na tablicę o wymiarach 100 cm x 63 cm, na której informacje o pochodzeniu Dzwonów będzie można przeczytać w dwóch językach – polskim i angielskim. Tekst polski przygotował Tomasz Paciorek, od kilku lat badający historię Jasnogórskich Dzwonów, autor obszernego artykułu na ten temat, który wkrótce ukaże się w nowym Roczniku Mareckim Tom II. Tłumaczenie na język angielski przygotowała marecka anglistka, Bogusława Sieroszewska.
Z Archiwum Jasnogórskiego udało się pozyskać dwa zdjęcia dzwonów w otoczeniu ludwisarzy, zrobione w 1912 r. na dziedzińcu ludwisarni w Pustelniku, które zostaną dołączone do tablicy informacyjnej.
Pracownicy ludwisarni mieszczącej się przy ul. Lipowej w Pustelniku zgromadzeni wokół dzwonu „Maryja”. Dzwon Maryja ozdobiony jest artystycznym ornamentem z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny i waży 8.200 kilogramów. Ma wysokość: 2 110 cm, szerokość: 3 510 cm, a obwód: 7 890 cm. Foto: Tomasz Paciorek, Archiwum Jasna Góra.
Pracownik ludwisarni mieszczącej się przy ul. Lipowej w Pustelniku trzymający serce dzwonu „Paweł Pustelnik”. Dzwon Paweł waży 5350 kg. Ma wysokość 1 980 cm, szerokość: 1 950 cm, a obwód: 6 123 cm. Dzwon ten zdobi również artystyczny ornament z wizerunkiem św. Pawła I Pustelnika. Foto: Tomasz Paciorek, Archiwum Jasna Góra.
Tablica jest w fazie projektowania i uwzględnia wszystkie sugestie Stowarzyszenia, jak również cenne uwagi ks. Marcina Różańskiego ze Zgromadzenia Księży Michalitów ze Strugi. Warto wspomnieć, że po konsultacjach zostało ustalone tło tablicy w charakterystyczne królewskie lilijki, które są nawiązaniem do oryginalnej sukni Maryi Królowej Polski z Cudownego Jasnogórskiego Obrazu.
Po dalszych konsultacjach i ostatecznej akceptacji Ojców Paulinów tablica informacyjna zostanie wykonana z wysokiej jakości i trwałości materiałów żywicznych oraz po zamontowaniu, uroczyście odsłonięta w najbliższych miesiącach. Rozważany jest termin jeszcze przed końcem 2015 r., albo w Święto Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, kiedy ma miejsce coroczne zawierzenie mareckich samorządowców Matce Bożej Jasnogórskiej.
Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga dołoży wszelkich starań, aby odsłonięcie tablicy miało jak najbardziej uroczysty charakter, z udziałem lokalnych władz i licznie przybyłych autokarami mieszkańców Marek. Stowarzyszenie pragnie, aby w akcję ufundowania tablicy czynnie włączyli się mieszkańcy Marek, oraz aby o tym fakcie przypominał po wsze czasy napis na tablicy: „Tablicę tę umieszcza Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wraz z mieszkańcami Marek”. Z tego względu, w listopadzie, za zgodą miejscowych proboszczów, Stowarzyszenie planuje przeprowadzenie kwesty pod czterema mareckimi kościołami, po niedzielnych Mszach św., aby w ten sposób przypomnieć mieszkańcom o jasnogórskich korzeniach historii Marek oraz zebrać niezbędne fundusze na wykonanie i montaż tablicy informacyjnej. Zaplanowany jest również cykl prelekcji o Dzwonach Jasnogórskich, po niedzielnych Mszach św., które poprowadzi Przewodniczący Rady Miasta Marki Tomasz Paciorek.Opracowanie tekstu: Bogusława Sieroszewska, Stowarzyszenie „MPS”. Foto i video: Artur Rytel-Andrianik, Stowarzyszenie „MPS”.
Więcej zdjęć kliknij TUTAJ