Szanowni Państwo,
w dniu 10 czerwca 2017 r. ruszyła budowa pomnika „11 rozstrzelanych mieszkańców Zieleńca w Markach”. W budowę pomnika licznie zaangażowali się mieszkańcy tej części Marek. Inicjatorem powstania obelisku jest Pan Ryszard Marian Sawicki, regionalista, pasjonat historii, autor wielu publikacji i książek o tematyce historycznej, aktywny członek Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na dzień 2 sierpnia 2017 r. w 73 rocznicę rozstrzelania przez Niemców 11 mieszkańców Zieleńca. Pomnik stanie przy Placu Zgody w Markach.
Na zdjęciu Wojciech Jedliński, członek Stow. „MPS” trzymający w reku „kamień węgielny”.
Wylewka betonowa pod cokół pomnika. Na zdjęciu nadzorujący prace – Ireneusz Zych.
Przygotowania do dalszego osadzania monumentu.
Poniżej treść zapisów na „kamieniu węgielnym” wmurowanym do pomnika w dn. 11.06.2017 r.MARKI DN. 11 CZERWCA A.D. 2017
Celem niniejszego dokumentu jest przekazanie przyszłym pokoleniom pamięci o zbrodni dokonanej przez żołnierzy niemieckich na mieszkańcach Zieleńca w dniu 2 sierpnia 1944 r.
W dniu tym zastrzelono przypadkowo napotkanych 11 mężczyzn. Ażeby ocalić od zapomnienia ówczesne tragiczne zdarzenie, grupa osób postanowiła zbudować pomnik poświęcony ofiarom zbrodni zrodzonej w ideologii nazizmu niemieckiego.
Lista członków Komitetu Budowy Pomnika.
Przewodniczący Komitetu
1-Marian Ryszard Sawicki, sprawy historyczne
2-Zbigniew Paciorek, wykonanie dokumentacji
3-inż. Tadeusz Pasternak, sprawy budowlane
4-Wojciech Jedliński, kamieniarz.
5-Mieczysław Jaworski
Działalność komitet rozpoczął w końcu 2013 roku, uzyskując przychylną akceptację Pana Burmistrza Janusza Werczyńskiego oraz w roku 2016 Rady Miasta Marki z jej Przewodniczącym Panem Tomaszem Paciorkiem.
Pomnik wybudowano z zaangażowania i pracy społecznej członków komitetu, a przede wszystkim ze środków finansowych w kwocie 6 800 złotych przekazanych przez następnego Burmistrza miasta Marki Pana Jacka Orycha.
Szlifowany głaz kamienny o wadze 5 ton ofiarował Pan Zdzisław Jarnicki z Warszawy. Sporządził: Marian Ryszard Sawicki