
Na zdjęciu uwieczniona praca konspiracyjnych drukarzy w domowych drukarniach działających również na terenie Marek w latach 1980-tych… farba, sito/matryca, ramka…
Spotkanie na temat pierwszej „Solidarności” w Markach oraz działalności konspiracyjnej w stanie wojennym w obecnym powiecie wołomińskim odbędzie się w najbliższy piątek 21 lutego o godz. 18.00 w gościnnym Centrum Aktywności Fabryczna 3 (CAF). Swój przyjazd do Marek zapowiedzieli działacze opozycji antykomunistycznej budujący struktury konspiracji w stanie wojennym i ostatniej dekadzie PRL-u w obecnym powiecie wołomińskim – pani Janina Samsel z Zielonki, przewodnicząca Solidarności w Fabryce Okładzin Ciernych POLMO w Markach, pan Tomasz Pękalski z Wołomina – wiceprzewodniczący Oddziałowej Komisji Wykonawczej „Solidarności”, Tymczasowego Zarządu Oddziału, członek NSZZ „Solidarność Regionu Mazowsze (RKW), Janusz Jędrzejewski z Kobyłki, drukarz i kolporter z POLMO w Markach.

Tablica pamiątkowa w kościele parafii Św. Izydora w Markach odsłonięta z inicjatywy przewodniczącej Janiny Samsel w 2005 roku
Spotkanie o „Solidarności” poprowadzi Bogusława Sieroszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, anglistka (Cambridge Diploma of English Studies), regionalistka, autorka inscenizacji o historii dobrodziejów Marek, angielskich filantropów Braci Briggsów – Imieniny Flory Briggs, Kolacja dla Darczyńcy czyli jak ks. J. Dąbrowski kościół w Markach budował, W Pałacyku po Bitwie Warszawskiej 1920 r., współautorka wspomnień: Żołnierza Wyklętego kpt. Jerzego Nowickiego ps. „Plastuś” z Ciechanowca i Warszawy (2020) oraz działaczki pierwszej „Solidarności” Elżbiety Potrykus z Gdyni, członka Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” z Koszalina (Festiwal NNW Gdynia 2022).

Pierwsze spotkanie po latach z działaczami Solidarności w Markach – 27 czerwca 2024 r.: (od lewej) Janusz Jędrzejewski z Kobyłki, Wiesława Dzikowska z d. Dorobek z Marek, Bogdan Szczur z FSO, Waldemar Lau z Radzymina, Bogusława Sieroszewska z Marek – organizator spotkania, Adam Kopczyński z Marek-Strugi z córką Agatą, Zbigniew Paciorek – prezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga
Spotkanie o „Solidarności” w najbliższy piątek będzie drugim już spotkaniem działaczy podziemia antykomunistycznego obecnego powiatu wołomińskiego. Pierwsze, również zorganizowane przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga w CAF-ie odbyło się wyjątkowo w czwartek 27 czerwca 2024 r. i stało się inspiracją do napisania przez Bogusławę Sieroszewską artykułu „BIBUŁA I KONSPIRA SOLIDARNOŚCI w Markach i obecnym powiecie wołomińskim”, który zostanie opublikowany za kilka miesięcy w najnowszym Roczniku Mareckim tom III.

Na zdjęciu rakle i archiwalny Tygodnik Wojenny z 17 lutego 1984 roku ze zbiorów Bogdana Szczura z FSO
Nasze piątkowe spotkania w CAF (w każdy trzeci piątek miesiąca) organizowane przez Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga, wpisały się w kalendarium wydarzeń kulturalno-oświatowych odbywających się w Markach. Prelekcje, które mają formułę otwartych spotkań dyskusyjnych, poświęcone są historii, dziejom naszej miejscowości, począwszy od śladów pierwszego osadnictwa i pobytu ludzi na ziemi mareckiej (dziesiąte tysiąclecie przed Chrystusem), aż do czasów współczesnych.
Jak co miesiąc na zakończenie spotkania wśród uczestników zostaną rozlosowane nagrody książkowe związane z historią Marek.
Serdecznie zapraszamy.

Na zdjęciu Lech Zborowski (z prawej) i Kazimierz Żabczyński z Gdańska przy drukowaniu nielegalnej bibuły, członkowie Wolnych Związków Zawodowych, z których zrodziła się pierwsza „Solidarność” w Sierpniu’80.