Skarb w Markach! Garniec złotych monet znaleziony podczas budowy.

1.04.2021 r. na jednej z posesji w południowych Markach, w trakcie prac budowlanych, przy usuwaniu karpy starego drzewa, natknięto się na pewien przedmiot, który na początku nie wydawał się tym czym był w rzeczywistości.

Na początku myślałem, że jest to metalowa puszka, ale po bliższym przyjrzeniu okazało się, że jest to garniec ze złotymi monetami. Natychmiast poinformowałem o znalezisku jednego z moich znajomych, archeologa i pasjonata lokalnej historii – mówi właściciel posesji, na której znaleziono skarb.

Garniec znajdował się w korzeniach starego dębu, około 1,5 m od powierzchni ziemi, niedaleko kamiennej, zabytkowej studni. Oprócz złotych monet odkopano także i inne stare nominały. O znalezisku natychmiast zostało poinformowane Państwowe Muzeum Starożytności w Warszawie.

Po dokładnym zbadaniu terenu skarb został zabrany. Obecnie jest opisywany i katalogowany. Jak tylko zostaną zakończone prace archiwizacyjne, monety będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie, o czym poinformujemy odrębnym postem.

Znalazcom podziękowano za czujność historyczną oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *